Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Anna Zalewska: decydować powinni konsumenci, a nie PE i KE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Anna Zalewska: decydować powinni konsumenci, a nie PE i KE
Unia Europejska chce zakazać sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.Foto: shutterstock/Joinmepic

– Nie można w przypadku samochodów elektrycznych orzec, że to nie wolny rynek, nie konkurencja ani decyzje konsumenta, tylko decyzje Parlamentu Europejskiego czy Komisji Europejskiej mówią o tym, jakimi samochodami mamy jeździć – podkreśliła w "Trójkowym komentarzu dnia" Anna Zalewska, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości.

Parlament Europejski formalnie zatwierdził ustawę skutecznie zakazującą sprzedaży nowych samochodów benzynowych i wysokoprężnych w Unii Europejskiej od 2035 r., co ma na celu przyspieszenie przechodzenia na pojazdy elektryczne i walkę ze zmianami klimatycznymi.

– W różnych sytuacjach widzimy wpływy lobby NGO-sów czy konkretnych firm. To między innymi widać właśnie przy rozporządzeniu o samochodach elektrycznych. Przy każdym dokumencie pytamy więc, kto za nim stoi, a ja pracuję przy bardzo trudnych dokumentach, energetycznych i podatkowych, to w nich są zawarte różne ważne szczegóły – wyjaśniła Anna Zalewska.

"Decyzje konsumentów, a nie PE i KE"

Dodała, że są dyrektywy, które wspierają jedną gałąź przemysłu, niszcząc inną. W opinii europoseł nie można w przypadku samochodów elektrycznych orzec, że to nie wolny rynek, nie konkurencja ani decyzje konsumenta, tylko decyzje Parlamentu Europejskiego czy Komisji Europejskiej mają mówić, jakimi samochodami mamy jeździć.

– Co jest poprawne, a co nie jest poprawne. To dotyczy właściwie już w tej chwili każdej dziedziny życia Europejczyka. I rzeczywiście pytamy, kto za tym stoi i ile wziął pieniędzy. Ostatnio razem z dziennikarzami przyłapaliśmy panią sprawozdawczynię, która pracuje przy metanie i dokument, który tego dotyczy, doprowadziłby w tym kształcie do zamknięcia kopalń w Polsce za dwa lata – przypomniała gość Trójki.

Czytaj też:

Posłuchaj

8:31
Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.? Zalewska: decydować powinni konsumenci, a nie PE i KE (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzący: Maksymilian Maszenda 
Gość: Anna Zalewska (eurodeputowana, Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 14.02.2023
Godzina: 18:10

pj/pr

Polecane