Uczucia w muzycznym rytmie, czyli miłość na liście przebojów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uczucia w muzycznym rytmie, czyli miłość na liście przebojów
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Życie miłosne może być zwariowane i gorące jak disco, lekkie i przyjemne jak pop, ale też mroczne i tajemnicze jak rock i metal. Bo muzyka i miłość to dwie wzajemnie uzupełniające się siły. O miłości w muzyce wie wszystko Tomasz Żąda z redakcji muzycznej Trójki.

  • Nie każdy miłosny przebój muzyczny musi mieć słowa: doskonałym przykładem jest utwór "Miłość jest cudowna" zespołu Maanam
  • Wiele piosenek ma tak emocjonalny przekaz, że nawet nie rozumiejąc ich słów, wiadomo, że opowiadają o wielkich uczuciach

Nie zawsze muszą być słowa

– Walentynki to wg mnie sztuczne święto, wymyślone wiadomo po co – twierdzi Tomasz Żąda. Co bynajmniej nie oznacza, że nie warto komuś powiedzieć "kocham Cię" i go docenić: to można zrobić w Walentynki, ale i każdego innego dnia. – Dlatego przyniosłem do studia takie piosenki, które mogą o tym świadczyć, chociaż niektóre są bez słów. Np. jeden z najpiękniejszych utworów grupy Maanam i to nie jest "Kocham Cię, kochanie moje", bo to zbyt oczywiste. Chodzi mi o utwór instrumentalny "Miłość jest cudowna". Albo piosenka grupy Rendez Vous "Leż bez słów, nie psuj snów" i dalej też jest o miłości… – wskazuje.

Nie trzeba rozumieć, wystarczy czuć

Inną tego typu piosenką jest wylansowana przez Dusty Springfield "You Don't Have to Say You Love Me" ("Nie musisz mówić, że mnie kochasz"). – Zakochała się w niej w San Remo. Tam na festiwalu śpiewał ją Pino Donaggio, wzięty włoski kompozytor. Podobno Dusty zupełnie nie rozumiejąc tekstu, posłuchała emocji, które płynęły z tego tekstu i stwierdziła, że to tak bardzo porusza, że musi to zaśpiewać – opowiada Trójkowy ekspert muzyczny. – Zresztą wykonań tej piosenki było znacznie więcej, śpiewał ją choćby Elvis Presley – dodaje.

 Dusty Springfield You Don't Have to Say You Love Me/YouTube Willy Beable


Przeczytaj także


Posłuchaj

9:27
O miłosnych przebojach opowiada Tomasz Żąda (Trójka do trzeciej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tomasz Żąda
Data emisji: 14.02.2023
Godzina emisji: 14.26

pr

Polecane