Przed wizytą Joe Bidena. Co oznacza ona dla Polski i świata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przed wizytą Joe Bidena. Co oznacza ona dla Polski i świata?
Prezydent USA Joe Biden złoży w Polsce wizytę w dniach 20-22 lutego 2023 rokuFoto: PAP/EPA/Chris Kleponis

– Ten moment jest kluczowy. Musimy go złapać, musimy go wykorzystać. Musimy się wzmocnić i budować wokół Polski pozycje bezpieczeństwa regionu – ocenia Piotr Grzybowski, dziennikarz tygodnika katolickiego "Niedziela".

Prof. Wojciech Roszkowski, odnosząc się do zbliżającej się drugiej wizyty amerykańskiej głowy państwa w Polsce, zwrócił uwagę, że to jeden z elementów dobitnie świadczących o zaangażowaniu Polski w sprawy świata. – Nasz premier jest dziś w Szwecji, prezydent zapowiedział nie tylko program wizyty, ale także program swoich działań przed wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych, mianowicie konsultacje z szefem NATO, z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec. Czy można bardziej intensywnie uczestniczyć w spotkaniach na najwyższych szczeblach polityki międzynarodowej? – pytał retorycznie. Jednocześnie podkreślił, że USA bardzo silnie zaangażowały się i nadal się angażują we wsparcie Ukrainy. – Wygląda na to, że stawiają na poważne osłabienie Rosji nadal, tak ja to odczytuję – przyznał prof. Roszkowski. 

Zmiana sił w Europie i na świecie? 

Piotr Grzybowski, dziennikarz tygodnia katolickiego "Niedziela", zwrócił uwagę na ubiegłoroczny szczyt NATO w Madrycie jako na moment "rozpisujący nowy scenariusz" w kwestii międzynarodowego bezpieczeństwa. Mówiąc o zbliżającej się wizycie Joe Bidena, przyznał, że czeka na zapowiedziane przez rzeczniczkę Białego Domu przesłanie szefa amerykańskiego państwa dla świata. – To będzie trochę takie "polityczne urbi et orbi". To chyba najważniejsza wizyta najważniejszego człowiek na świecie. Stany Zjednoczone są jedynym supermocarstwem – zaznaczył, zwracając uwagę na zaangażowanie USA w prawie wszystkie procesy geopolityczne na świecie. – Ten moment dla Polski jest kluczowy. Musimy go złapać, musimy go wykorzystać. Musimy się wzmocnić i budować wokół Polski pozycje bezpieczeństwa regionu – dodaje Piotr Grzybowski. Prof. Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę, że obecna sytuacja oznacza także duże zmiany dla Niemiec i ich polityki. – Z pewnością Niemcy reagują na tę zmienioną sytuację geopolityczną w Europie Środkowej, zwłaszcza po 24 lutego. Tak należy odczytywać wystąpienia polityków niemieckich w sprawie, jak to oni mówią, "konieczności wzięcia przez Niemcy większej odpowiedzialności za Europę", czyli zwiększenia jeszcze bardziej wpływów Niemiec w Unii Europejskiej. To jakaś forma ucieczki do przodu – ocenia gość "Klubu Trójki".  

Wizyta Joe Bidena w Polsce

 Prezydent USA złoży w Polsce wizytę w dniach 20-22 lutego. Prezydent Andrzej Duda stwierdził w poniedziałek, że wizyta Joe Bidena "jest dla nas absolutnie fundamentalnym wydarzeniem", a szczyt NATO w Wilnie to najważniejsze tegoroczne wydarzenie polityczne w obszarze bezpieczeństwa."Jest to więc czas dla nas także spotkań związanych z budowaniem bezpieczeństwa Rzeczpospolitej na niwie politycznej, w rozmowach z naszymi sojusznikami, w spotkaniach, które prowadzą nas do najważniejszego wydarzenia politycznego, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa w tym roku, a mianowicie szczytu NATO, który będzie miał miejsce na początku lata na Litwie" - powiedział prezydent.

Posłuchaj

47:59
Przed wizytą prezydenta USA w Polsce. Czego możemy oczekiwać? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 
***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Wojciech Roszkowski (Instytut studiów politycznych PAN, historyk), Piotr Grzybowski (dziennikarz, tygodnik katolicki "Niedziela"), prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut historii PAN)
Data emisji: 14.02.2023
Godzina emisji: 21.11

Polskieradio.24.pl/gs

Polecane