"Podchodzi profesjonalnie do swoich obowiązków". Łukasz Wachowski o pracy Fernando Santosa

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
"Podchodzi profesjonalnie do swoich obowiązków". Łukasz Wachowski o pracy Fernando Santosa
Fernando Santos w ramach pracy selekcjonera obejrzał trzy mecze 20. kolejki piłkarskiej EkstraklasyFoto: PAP/Adam Warżawa

Wybrany na początku roku nowy selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, Fernando Santos, rozpoczął swoją pracę od obejrzenia meczów minionej kolejki Ekstraklasy. Portugalczyk obserwował trzy spotkania czołowej polskiej ligi. – To kwestia wypełniania swoich obowiązków, do których trener podchodzi bardzo profesjonalnie – zaznaczył w "Trzeciej stronie medalu" sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski.

Oficjalna prezentacja nowego selekcjonera polskiej kadry piłkarzy miała miejsce we wtorek (25.01). Fernando Santos zastąpił na tym stanowisku Czesława Michniewicza, który z reprezentacją pożegnał się wraz z końcem 2022 roku. Portugalski trener w miniony weekend obejrzał z trybun trzy mecze 20. kolejki Ekstraklasy: Lechia Gdańsk – Widzew Łódź, Legia Warszawa – Cracovia oraz Wisła Płock – Lech Poznań.

Jak zaznacza gość Programu 3 Polskiego Radia, głównym celem selekcjonera podczas obserwowania rozgrywek Ekstraklasy było zrozumienie polskiej piłki nożnej. Sekretarz generalny PZPN zauważył, że jest to kwestia wypełniania swoich obowiązków przez selekcjonera, do których Fernando Santos "podchodzi bardzo profesjonalnie".  Nie chodzi o walory estetyczne, ale o zrozumienie polskiej ekstraklasy i naszych potrzeb. Myślę, że selekcjoner podchodzi do tego bardzo na chłodno  wyjaśnia Łukasz Wachowski.

Najczęściej czytane:

Gdzie zagramy z Albanią?

Pod koniec marca (27.03) piłkarska reprezentacja Polski zmierzy się z Albanią w ramach eliminacji do Euro 2024. Według pierwotnych planów mecz ma zostać rozegrany na stadionie PGE Narodowy, jednak ze względu na usterkę dachu obiekt wciąż nie został dopuszczony do użytku.  Formalnie nie została jeszcze podjęta żadna oficjalna decyzja. Losy się ważą, ale to nie jest kwestia naszego niezdecydowania  tłumaczy Łukasz Wachowski.  Chcemy mieć stuprocentową pewność, że Stadion Narodowy nadaje się do zorganizowania dla nas tak ważnego spotkania. Pojawiło się światełko w tunelu i liczymy, że w najbliższych kilku dniach dostaniemy potwierdzenie ze strony operatora oraz analityków, że stadion nadaje się do gry i zorganizowania tam imprezy masowej  słyszymy.

Sekretarz generalny PZPN przyznaje, że trwają rozmowy w sprawie alternatywnego miejsca rozegrania spotkania.  Jesteśmy mocno posunięci w negocjacjach i rozmowach, jeśli chodzi o rozegranie tego spotkania w Gdańsku. O ile pamiętam, Chorzów na dziś nie ma takiej możliwości, ponieważ w terminie meczowym będzie tam miała miejsce instalacja oświetlenia  mówi gość "Trzeciej strony medalu".

Polski pierwiastek w sztabie

Wciąż nie została rozstrzygnięta kwestia wyboru asystenta selekcjonera Santosa. Według medialnych doniesień w gronie kandydatów znaleźli się były reprezentant Polski Łukasz Piszczek oraz trener Tomasz Kaczmarek. Jak obecnie wygląda sytuacja?  Trener wciąż jest bardzo otwarty na ten polski pierwiastek w sztabie. Ma rozmawiać jeszcze raz z Łukaszem Piszczkiem, wciąż trwają też rozmowy na temat Tomasza Kaczmarka  zdradził Łukasz Wachowski.  Takie rzeczy wymagają trochę więcej cierpliwości i czasu. Ale myślę, że w najbliższych tygodniach, może kilkunastu dniach, będziemy pewni co do tego, jak ostatecznie będzie wyglądał sztab  przewiduje sekretarz generalny PZPN.

Ponadto w audycji:

 • rozmowa z Łukaszem Koszarkiem o zakończeniu kariery reprezentacyjnej,
 • relacje z PŚ w skokach w Lake Placid,
 • rozmowa z finalistą turnieju deblowego Australian Open Janem Zielińskim,
 • podsumowanie I tygodnia MŚ w narciarstwie alpejskim,
 • podsumowanie ME w kolarstwie torowym,
 • święto krajowego narciarstwa, czyli Big Air w Białce Tatrzańskiej,
 • sprawozdania z lig europejskich.

Posłuchaj

1:46:28
Łukasz Wachowski o pracy Fernando Santosa (Trzecia strona medalu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzecia strona mundialu
Prowadzą: Dariusz Urbanowicz, Mateusz Warianka
Data emisji: 12.02.2023
Godziny emisji: 17.09, 18.08

qch

Polecane