Światowy Dzień Radia. Wspomnienia dziennikarzy Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światowy Dzień Radia. Wspomnienia dziennikarzy Trójki
O swojej radiowej wpadce w "Porze na Trójkę" opowiadał m.in. Paweł Turski (P), wspominając jedną z wyjazdowych audycjiFoto: Polskie Radio

Z okazji Światowego Dnia Radia rozmawialiśmy z Trójkowymi dziennikarzami o ich radiowych wspomnieniach i audycjach, w których nie wszystko ułożyło się zgodnie z planem, bo sprzęt nie chciał działać albo język płatał figle. 

Justyna Grabarz, wspominając jeden z letnich programów prowadzonych przez siebie, przyznała, że zapowiedziana przez nią prognoza pogody rozbawiła nie tylko słuchaczy, ale i ją samą.  – Chciałam przeczytać pogodę, co się oczywiście udało, ale potem chciałam dodać coś od siebie, informując, że dzisiejsza temperatura może wywoływać wyjątkową aktywność komarów. Przejęzyczenie sprawiło, że powiedziałam, że aktywność dotyczy… homarów. To taka wpadka, którą wspominam raczej z uśmiechem, ale mogę ją zaliczyć do tych najbardziej zapamiętanych – przyznaje dziennikarka muzyczna Programu 3 Polskiego Radia. 

Paweł Turski, mówiąc o tych stresujących dla niego momentach w radiu, wspominał pierwszą edycję Carbon Silesia Festival, nad którym Trójka objęła patronat medialny. – Festiwal odbywał się w piątek i w sobotę. W niedzielę miałem wejście do serwisu o godz. 10.00 podsumowujące wydarzenie. Robiłem je za pomocą urządzenia Quantum light, które umożliwia nam łączenie się z Myśliwiecką z każdego miejsca na świecie. Trzeba mieć tylko kartę sim. Połączyłem się koło godz. 9.50, patrzę - urządzenie ma jeszcze 78 procent baterii, co powinno mi starczyć na około trzy i pół godziny. Kiedy o godz. 10.04 serwisant mnie wywołał… bęc! urządzenie się rozładowało, a na antenie pojawiła się długa, kilkusekundowa cisza – przyznaje dziennikarz. Na szczęście wejście udało się zrobić godzinę później z wozu transmisyjnego. 


Posłuchaj

2:36
Gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem. Trójkowi dziennikarze wspominają stresujące chwile przed mikrofonem (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

XII Światowy Dzień Radia

13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. Został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego, były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC - Brytyjska Korporacja Nadawcza.

Przeczytaj także:

Za początek rodzimej radiofonii uznaje się datę 1 lutego 1925 roku. W tamten niedzielny wieczór o godzinie 18.00 w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta inżynier Roman Rudniewski powiedział do mikrofonu: "Tu próbna stacja nadawcza PTR, fala 385 metrów". Wydarzenie to przyjmuje się za pierwszą, eksperymentalną audycję radiową. Polskie Radio liczy zatem 98 lat. 8 sierpnia 1925 roku oficjalnie powstała spółka "Polskie Radio". Regularne nadawanie programu Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada 1925 roku.

Przebogata historia Polskiego Radia

18 kwietnia 1926 roku oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa…". Początkowo audycji słuchało niespełna 5 tysięcy osób. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka. 

Przebogatą historię Polskiego Radia przypomnieliśmy w 2020 roku w specjalnym serwisie internetowym, będącym jedyną w swoim rodzaju podróżą przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisanej w niezliczonych dźwiękach.

A o tym, jak wygląda Polskie Radio od kuchni, jakie kryje tajemnice budynek przy Malczewskiego w Warszawie, możemy się przekonać dzięki nagranemu kilka lat temu filmowi.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Radio i zaufanie". - Radio towarzyszy nam od ponad 110 lat i pozostaje najbardziej powszechnie odbieranym na świecie, a jednocześnie jednym z najtańszych środków przekazu. (…) Zróżnicowanie kanałów radiowych, a co za tym idzie - także treści i form przekazu, stwarza pole do publicznej, demokratycznej debaty na praktycznie każdy temat. Wielkie możliwości wyboru źródeł informacji i zapraszanych gości czynią z radia instrument krzewienia wartości i kształtowania postaw tolerancji, solidarności i otwartości na różnorodność, a bezpośredni kontakt ze słuchaczami otwiera przestrzeń dla wymiany myśli i poglądów na skalę, na jaką nie umożliwia tego żadne inne medium - czytamy na stronie internetowej polskiego oddziału UNESCO. 

Hasłem przewodnim obchodów Dnia Radia w 2022 roku jest: Radio i zaufanieHasłem przewodnim obchodów Dnia Radia w 2022 roku jest: Radio i zaufanie

***

Szczególną dowodem na spotkanie w Polskim Radiu tradycji i nowoczesności są serwisy historyczne Polskiego Radia. To unikatowa na polskim rynku medialnym propozycja łącząca w sobie przeszłość i przyszłość, tworząca harmonijną jedność pomiędzy magią archiwalnych dźwięków oraz filmów i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Kolekcję blisko stu serwisów specjalnych, które zawierają dziesiątki godzin unikatowych dźwięków, można znaleźć pod adresem historia.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Data emisji: 13.02.2023
Godziny emisji: 6.48

IAR/gs

Polecane