"Farsa jest bardzo trudnym gatunkiem". Lidia Sadowa i Mariusz Ostrowski o spektaklu "Berlin, Berlin"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Farsa jest bardzo trudnym gatunkiem". Lidia Sadowa i Mariusz Ostrowski o spektaklu "Berlin, Berlin"
Lidia SadowaFoto: Polskie Radio

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. 

Farsa, czyli sztuka matematyczna

– "Berlin, Berlin" to komedia z elementami farsy. Te elementy farsy są przedstawione albo przez nasz sposób grania albo przez teksty, których wiązanie w dialogu wykoleja bohaterów w jakieś dziwne rejony. Jest to bardzo wdzięczne dla nas do grania i dla widzów, którzy odbierają to jako zabawne – tłumaczy Mariusz Ostrowski, aktor grający jedną z głównych ról w komedii "Berlin Berlin" w warszawskim Teatrze Współczesnym. – Farsa bazuje też na sytuacyjnych żartach typu ktoś wchodzi, kto nie powinien, zamykają się drzwi, ktoś na nie wpada – wskazuje Lidia Sadowa, która w tym samym spektaklu także gra jedną z głównych ról.

– Powiedziałaby, że jest to granie matematyczne. W farsie czy w komedii wg mnie bardzo duże znaczenie ma rytm przedstawienia. Jest bardzo ważne, żeby to nie było za wolne, żeby zagrać wyraziście i żeby wiadome było, kiedy jest dana pauza, kiedy jest szybciej, kiedy wolniej. I jak się to ma technicznie rozpracowane, to wtedy wypełnia się ten środek – dodaje.

Zwodnicza lekkość i przyjemność

– Farsa jest bardzo trudnym gatunkiem. On się wydaje lekki i przyjemny, ale ta lekkość i przyjemność bardzo dużo kosztuje aktorów. To są wyrobione wszystkie rytmy, wypracowane wszystkie pointy: tam nie ma przypadku – zapewnia Mariusz Ostrowski. – Jeżeli pauza ma trwać tyle i tyle, to ma trwać dokładnie tyle i tyle: po to, aby po danym słowie np. wpuścić śmiech widowni. To jest ta, jak wspomniała Lidka, matematyka sceny, potrzebna, aby osiągnąć zamierzony wynik, czyli śmiejącą się publiczność – wyjaśnia.

 

Ponadto w programie

  • "Moc przeznaczenia" duetu Mariusz Treliński / Bogdan Kudlicka w Operze Narodowej;
  • "Księga raju" w Teatrze Żydowskim z poetyckim tekstem w języku jidysz;
  • "Drapando" w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy.

"Berlin Berlin" Patrick Haudecœur / Gérald Sibleyra, reż. Wojciech Adamczyk, Teaser/YouTube Teatr Współczesny w Warszawie


Posłuchaj

49:56
"Berlin, Berlin" - komedia z elementami farsy (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Goście: Lidia Sadowa, Mariusz Ostrowski (aktorzy grający główne role w spektaklu "Berlin, Berlin" w Teatrze Współczesnym w Warszawie)
Data emisji: 11.02.2023
Godziny emisji: 12.05

pr

Polecane