Warszawscy studenci stworzyli aplikację, która ułatwi poruszenie się po mieście

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warszawscy studenci stworzyli aplikację, która ułatwi poruszenie się po mieście
Warszawscy studenci stworzyli aplikację, która ułatwi niepełnosprawnym poruszenie się w korytarzach mera i podziemnych dworców.Foto: Shutterstock

Studenci z Politechniki Warszawskiej opracowali aplikacje, która pomoże osobom niepełnosprawnym, starszym lub rodzicom z wózkami poruszać w podziemiach komunikacyjnych takich jak na przykład metro czy stacja kolejowa. Na czym polega i w jaki sposób ułatwi przemieszczanie się? 

Aplikacja powstaje w ramach programu "smart city". Jak opowiedzieli w trójce Gabriela Szewczuk i Bartosz Wiktorzak z Koła Naukowego z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, pomysł na projekt pojawił się w ich głowach podczas podróży. – Byliśmy w Barcelonie. Podróżowaliśmy z osobą niepełnosprawną. Ogromny kłopot sprawiło nam wtedy znalezienie windy – opowiadali w "Trójce przed południem".

Kłopotliwe miejsca w topografii miasta 

– Większość kłopotliwych miejsc w Warszawie znajduje się w centrum. Odległości pomiędzy przystankami, czy nawet wyjściami ze stacji są znaczne, a do tego mamy kilka dużych centrów przesiadkowych, na których trzeba odnaleźć np. właściwy przystanek – mówił  Bartosz Wiktorzak. – Problemem jest na przykład sama charakterystyka metra. Jako ludzie nie jesteśmy przyzwyczajeni do funkcjonowania pod ziemią. Nie ma tam punktów odniesienia, okien ani widocznego nieba – dodał.

Pomocna dłoń - aplikacja

Studenci stworzyli prototyp aplikacji. Po wybraniu początku i końca trasy pozwala on na odnalezienie najbliższej windy na powierzchnię, a także wyświetla listę kroków ułatwiających poruszanie się w labiryncie podziemnych korytarzy. Mapowanie było możliwe dzięki stworzeniu autorskiego modelu stacji oraz wykonaniu zdjęć z rozszerzoną rzeczywistością. Jak podkreślają studenci, dzięki integracji z Warszawskim Transportem Publicznym aplikacja umożliwia także szybkie dotarcie z metra na właściwy przystanek innego środka transportu. Ponadto w przypadku nieczynnej windy i braku możliwości dotarcia na peron, algorytm proponuje alternatywną ścieżkę.

Zespół pracujących nad inicjatywą studentów planuje także wdrożyć tryb panoramy 360 oraz pozycjonowanie w metrze bazujące na kodach QR i beaconach - małych, bezprzewodowych emiterach sygnału Bluetooth. Dzięki możliwości wyboru języka z aplikacji będą mogli korzystać również obcokrajowcy. Projekt otrzymał dofinansowanie w konkursie zorganizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, co pozwoliło znacznie rozszerzyć zakres prowadzonych prac.

Posłuchaj

4:24
Warszawscy studenci stworzyli aplikację, która ułatwi poruszenie się po mieście (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Gabriela Szewczuk i Bartosz Wiktorzak (Koło Naukowe Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 9.02.2023
Godzina emisji: 11.35

mat.pras./zch

Polecane