Czarnik i Imiela – aktorzy śpiewający w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czarnik i Imiela – aktorzy śpiewający w "Trójce pod księżycem"
Marcin Czarnik w studiu radiowej TrójkiFoto: PR/Trójka

Obaj urodzili się w latach 70. XX w. Ukończyli Wydziały Aktorskie – Konrad Imiela w krakowskiej PWST (filia we Wrocławiu), Marcin Czarnik w warszawskiej Akademii Teatralnej. Imiela pozostał we Wrocławiu. Od 2003 roku wierny Teatrowi Muzycznemu Capitol, którego jest obecnie dyrektorem artystycznym. Czarnik wędruje między Wrocławiem, Gdańskiem, Warszawą i Krakowem. 

Obaj naturalnie występują nie tylko w teatrach, ale, co w tym wydaniu nas najbardziej interesuje, też śpiewają; Imiela niemal od początku, Czarnik natomiast tylko od czasu do czasu. W tym roku spotkają się (nie po raz pierwszy) na 43. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, a wcześniej spotkali się właśnie w "Trójce pod księżycem".

Z obydwoma aktorami umawiamy się od końca ubiegłego roku. Konrad Imiela wydał wtedy płytę z balladami Toma Waitsa. Marcin Czarnik zagrał jedną z głównych ról w hip-hopowym musicalu, koprodukcji Teatru Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pod tytułem "1989". W Teatrze Muzycznym Capitol wystąpił w 2020 roku w musicalu Davida Bowie "Lazarus". Kongenialnie wykonywał w nim najsłynniejsze utwory Bowiego.

Konrad Imiela w studiu Radiowej Trójki Konrad Imiela w studiu Radiowej Trójki / Katarzyna Siewruk/PR

Świat muzyczny Waitsa różni się od świata Bowiego, tym ciekawsze było spotkanie w "Trójce pod księżycem" dwóch aktorów, których tak wiele łączy, ale którzy zarazem, choć obaj są "aktorami śpiewającymi", są tak bardzo odmienni.

Wiesław Dymny i Anna Dymna w 1977 roku. Wiesław Dymny i Anna Dymna w 1977 roku.

Z "piosenką aktorską" wiązało się też wspomnienie Wiesława Dymnego, którego 45. rocznica śmierci minie 12 lutego. Osobą, która próbuje porządkować spuściznę po zmarłym nagle artyście, jest Anna Dymna. I to jej posłuchaliśmy, bo też dzięki jej staraniom mamy szansę przypominać, że nie był Dymny jedynie ekscentrycznym współtwórcą Piwnicy pod Baranami, ale też malarzem, autorem jedynych w swoim rodzaju tekstów literackich oraz wrażliwym człowiekiem, którego wojna wygnała z okolic Nowogródka (dzisiejsza Białoruś) i który (podobnie jak bohater jego słynnego skeczu "Na przykład Majewski") "przeszedł do historii, ale jeszcze tu wróci".  

Posłuchaj

1:55:58
Imiela, Czarnik, Dymny: aktorzy śpiewający (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 10.02.2023
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane