Zamek w Kliczkowie – perełka architektury z cmentarzem dla koni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Kliczkowie – perełka architektury z cmentarzem dla koni
Zamek w KliczkowieFoto: PAP/Alamy

Kiedyś poławiano w tych okolicach perły, a dziś można tutaj podziwiać perłę zamkowej architektury – niewielki Kliczków to jeden z najciekawszych zakątków województwa dolnośląskiego i całej zachodniej Polski.

Przepływająca nieopodal Kliczkowa rzeka Kwisa niegdyś wyznaczała granicę pomiędzy Śląskiem a Łużycami. Co ciekawe, przed wiekami wyławiano z niej najprawdziwsze perły! – W rzece występował pewien gatunek małża, skójka rzeczna, zwana także perłorodną, w której znajdowano perły. Nie były one tak doskonałe jak te morskie, ale po odpowiedniej obróbce stawały się równie piękne – opowiada Marek Gaworski.

Dziś już z rzeki nie wyławia się pereł, ale "perły znad Kwisy" to hasło wciąż używane do promocji tego regionu.

Konie pochowane w parku

Architektoniczną perełką Kliczkowa jest zamek, którego historia sięga XIII wieku. Ówcześni książęta śląscy wybudowali w tym miejscu założenie obronne, które w kolejnych latach było wielokrotnie rozbudowywane i przechodziło z rąk do rąk różnych lokalnych rodów. W drugiej połowie XVI wieku zamek przebudowano na renesansowy pałac. Powstały wtedy m.in. portal w głównym budynku oraz kaplica o barokowym wystroju.

W XIX wieku nastąpiła wielka modernizacja zamku, który został otoczony imponującym parkiem w stylu angielskim. Za jego projekt odpowiadał znany architekt krajobrazu Eduard Petzold, a najciekawszym elementem całego kompleksu jest unikatowy w skali kraju cmentarz dla koni. Jego pomysłodawcą był jeden z właścicieli obiektu, urodzony w Kliczkowie książę Fryderyk zu Solms-Baruth.

Budynek mocno podupadł po II wojnie światowej. Mówi się, że Rosjanie wywieźli stąd dwa pociągi z pałacowym wyposażeniem, a dzieła zniszczenia dokonały pożar i późniejsze zaniedbania władz. Dziś w odrestaurowanym zamku mieszczą się ekskluzywny hotel ze SPA, centrum konferencyjno-wypoczynkowe oraz elegancka restauracja.  


Posłuchaj

4:12
Zamek w Kliczkowie – perełka architektury z cmentarzem dla koni (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 

*** 

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 8.02.2023
Godzina emisji: 9.32

kc

Polecane