Wolność słowa w mediach. Czy jest zagrożona?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolność słowa w mediach. Czy jest zagrożona?
Co z wolnością słowa? - "W obecnym stanie prawnym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma możliwości monitorowania akcji cenzuralnej presji na dziennikarzy i media. To jest po prostu poza jej kompetencjami" - powiedział przewodniczący Rady, Maciej Świrski.Foto: Shutterstock

Czy wolność słowa i publiczne wyrażanie swoich opinii przez dziennikarzy i komentatorów może być zakazane? Oczywiście, że tak. – Pamiętamy to z czasów słusznie minionych. Skąd zatem próby kneblowania dziennikarzy krytycznie opiniujących działania konkurencji? – O zjawisku, rozwiązaniach prawnych w takich sytuacjach, kwestiach etycznych, ale też i o prostej dziennikarskiej rzetelności w audycji "Klub Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiała Magdalena Drohomirecka. 

- W obecnym stanie prawnym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma możliwości monitorowania akcji cenzuralnej presji na dziennikarzy i media. To jest po prostu poza jej kompetencjami - powiedział we wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury przewodniczący Rady Maciej Świrski.

W czasie wtorkowego posiedzenia sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła informację na temat "działań niektórych podmiotów medialnych mających na celu ograniczenia wolności słowa i zastraszenie dziennikarzy przez przedstawicieli Centrum Monitoringu Wolności Prasy oraz dziennikarzy - TVP i Gazety Polskiej - nękanych procesami za odwagę głoszenia własnych opinii na temat".

Komisja sejmowa 

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zapoznała się z argumentami przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dotyczącymi jednego z programów telewizji TVN. "Czy wolność słowa w Polsce to wolność mówienia kłamstw?" – pytał Maciej Świrski. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek posłów, którzy żądali wyjaśnień od przewodniczącego KRRiT.

Jeden z członków komisji Piotr Adamowicz, który złożył wniosek o zwołanie komisji, ocenił, że działania przewodniczącego KRRiT są nieuprawnione. Argumentował, że polemika z tezami przedstawionymi przez stację TVN powinna mieć miejsce jedynie w ramach prawa prasowego w trybie cywilnym lub karnym. "To sąd decyduje o tym, czy dziennikarz dochował należytej staranności. Poseł Macierewicz z żadnej z tych ścieżek nie skorzystał" – mówił Adamowicz. Poseł KO powołał się także na cele KRRiT określone w Konstytucji RP. Jego zdaniem działania przewodniczącego KRRiT zmierzają do ograniczenia "prawa do informacji i zwalczania krytyki prasowej". Sugerował także, że działania przewodniczącego KRRiT mają związek z procesem przedłużania koncesji na nadawanie przez dwie stacje należące do TVN. Jego zdaniem przewodniczący KRRiT dąży do przedłużenia procesu udzielania koncesji lub odrzucenia tego wniosku.

Odnosząc się do wystąpienia posła KO Piotra Adamowicza, Maciej Świrski przypomniał, że nakładanie kar w takim postępowaniu jest wyłączną kompetencją przewodniczącego KRRiT, ale wszczęcie postępowania nie oznacza, że kara finansowa zostanie nałożona na nadawcę. "To, że media są przekonane, że ta kara będzie nałożona, to sprawa mediów" – podsumował przewodniczący KRRiT, dodając, że dopiero po zakończeniu postępowania możliwe będzie również wydanie decyzji o wysokości kary.

Posłuchaj

49:18
Wolność słowa w mediach. Czy jest zagrożona? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Adam Borowski (działacz opozycji niepodległościowej, Stowarzyszenie Wolnego Słowa); Jolanta Hajdasz (dziennikarka radiowa i telewizyjna); Witold Kołodziejski (dziennikarz, polityk, były przewodniczący KRRiT); Samuel Pereira (dziennikarz portugalskiego pochodzenia)
Data emisji: 7.02.2023
Godzina emisji: 21.09

IAR/zch

Polecane