Polscy studenci najlepsi na Czerwonej Planecie: wygrali konkurs marsjańskich łazików

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy studenci najlepsi na Czerwonej Planecie: wygrali konkurs marsjańskich łazików
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Studenci z AGH Space Systems w Krakowie zwyciężyli w międzynarodowych zawodach International Rover Challenge 2023 w Indiach. Po czterech dniach zaciętej rywalizacji pokonali w finale 17 drużyn i wygrali jeden z największych konkursów łazików marsjańskich na świecie. Teraz wybierają się na kolejny, najważniejszy – University Rover Challenge.

  • International Rover Challenge w Indiach to jeden z największych konkursów łazików marsjańskich na świecie
  • Studenci z AGH Space Systems w Krakowie pokonali w finale 17 drużyn z całego świata

Dobre zawieszenie = pewność poruszania

– Jest to konstrukcja, która powstawała w naszych laboratoriach przez ponad trzy lata. Ma zawieszenie typu rocket buggy z kołami, które powstały w technologii druku 3D. Koła są innowacyjne, ich struktura wewnętrzna składa się z segmentów o strukturze plastra miodu – tłumaczy Przemysław Drożdż z AGH Space Systems. – Koła dają pewną amortyzację, ze względu na ich strukturę, a całe zawieszenie jest przystosowane do tego, aby łazik mógł upaść z wysokości ponad metra – opisuje.

Innowacyjny system mapowania

Studenci wyposażyli łazik w sztuczną inteligencję i system mapowania obszaru w 3D, unowocześnili kształt chwytaka, a także w pełni przebudowali laboratorium pokładowe, wykorzystywane podczas misji naukowej. – Innowacyjnym elementem jest układ autonomicznej jazdy oraz mapowania terenu naszego łazika, który jest rozwijany przez naszych developerów. Jest to bardzo zaawansowany i skomplikowany system, który, jak myślę, będzie można z powodzeniem zastosować nawet w przemyśle kosmicznym – zapewnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:42
Studenci z AGH Space Systems w Krakowie wygrali prestiżowy konkurs łazików marsjańskich (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Gąska
Data emisji: 8.02.2023
Godzina emisji: 11.34

pr


Polecane