Co ma ołówek do dobrego humoru, czyli jak się dobrze nastroić na cały dzień?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co ma ołówek do dobrego humoru, czyli jak się dobrze nastroić na cały dzień?
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rido

Naukowcy uważają, że zdecydowanie za mało się uśmiechamy, że nasze nastawienie do życia jest zbyt ponure i pozbawione radości. Okazuje się jednak, że swoim nastrojem można kierować, że dużo zależy od nas samych. W jaki sposób sprawić, by dzień był lepszy i byśmy spoglądali na świat z uśmiechem?

  • Uśmiech może mieć wiele znaczeń i tylko jedną z nich jest radość. Naukowcy uważają wręcz, że wyewoluował z pierwotnego, zwierzęcego mechanizmu obnażania kłów
  • Jednym ze sposobów na polepszenie nastawienia do życia, świata, a przede wszystkim siebie, może być joga śmiechu

Niewinny uśmiech niemowlaka

– Uśmiech sam w sobie pełni wiele funkcji społecznych i to, że jest wyrazem radości, jest właśnie jedną z nich. Ponadto może być wyrazem złośliwości, strachu, a nawet gniewu. U zwierząt jest wyrazem dominacji i psychologowie ewolucyjni twierdzą, że u ludzi uśmiech powstał z pierwotnego mechanizmu obnażania kłów – tłumaczy psycholog Aleksandra Plewka. – Jedynymi istotami, które śmieją się autentycznie, są niemowlęta. Wynika to z faktu, że one, nie mając jeszcze tzw. teorii umysłu, nie są w stanie się śmiać "z kogoś": mogą się tylko śmiać neutralnie, jako wyraz radosnej ekspresji – wskazuje.

Ołówek w zębach jednak nie pomaga

– Naukowcy w latach 80. XX wieku próbowali zbadać, czy osoby, które będą się uśmiechały nawet sztucznie – i żeby ten uśmiech wywołać, trzymały ołówek w zębach – będą odbierały kreskówki i filmy komediowe jako bardziej śmieszne, niż ludzie, którzy się nie uśmiechają. I w badaniach początkowo wyszło, że tak właśnie jest. Jednak kiedy wiele lat później próbowano ten eksperyment powtórzyć, okazało się, że jednak to nie jest tylko prosta zależność: nie wystarczy tylko się uśmiechać, aby postrzegać rzeczy bardziej pozytywnie. Potrzebne jest całe nastawienie – opowiada Trójkowy gość. – A ważne są przede wszystkim myśli i interpretacja tego, co się dzieje. Jeśli wstaniemy rano i od początku zaczynamy myśleć, jaki ten dzień będzie koszmarny, jak będzie ciężko, trudno, i całą uwagę ogniskujemy na tym, to później, nawet jeśli wydarzenia potoczą się inaczej, dużo trudniej nam przyjąć stanowisko, że było dobrze i pozytywnie – wyjaśnia.


Posłuchaj

7:04
Uśmiech i dobry humor od rana to niełatwa sprawa (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Śmiech to zdrowie

Jednym ze sposobów na zmianę swojego nastawienia do życia, który pomaga w staniu się bardziej pogodnym i uśmiechniętym, jest joga śmiechu. Wymyślona w 1995 roku w - jakże by inaczej! - Indiach przez dr. Madana Katarię, bazuje na tym, że ludzki organizm nie rozróżnia czy śmiejemy się, ponieważ coś nas bawi, czy dlatego, że świadomie postanowiliśmy się śmiać. – To może się z początku wydawać dziwne i nienaturalne, wręcz głupie, tak śmiać się bez powodu, ale uważam, że jeśli coś jest głupie, ale działa, to… nie jest głupie – mówi śmiechoterapeuta i jogin śmiechu Stefan Janicki. – Mamy w rękach narzędzie do tego, by tu i teraz za darmo zhakować swój organizm, żeby te wszystkie dobre rzeczy się działy – dodaje.

Oddech, śmiech, klaskanie, relaks

Zajęcia jogi śmiechu, podczas których wykonuje się specjalne ćwiczenia, trwają zazwyczaj ok. 1,5 godziny. – Wprowadzamy przeponę w ruch, który powoduje, że śmiech jest wywoływany. To są ćwiczenia oddechowe. Potem są ćwiczenia śmiechowe połączone z klaskaniem, żeby pobudzić endorfiny na dłoniach, żeby rozruszać całe ciało. Całość kończy się relaksacją – instruuje joginka śmiechu Lidia Białecka.

Jakie są skutki? – Joga śmiechu powoduje we mnie to, że patrzę na życie z pozytywnym dystansem. Wzrósł we mnie optymizm, wzrosła samoocena i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych – opowiada wieloletnia uczestniczka warsztatów jogi śmiechu Diana Poteracka-Łyżwik.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:08
Joga śmiechu sposobem na lepsze spojrzenie na świat i życie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Karol GnatRadosław Nałęcz
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 7.02.2023
Godziny emisji: 7.12, 8.11

pr

Polecane