Jacek Ozdoba: wiatraki nie są odpowiedzią na kryzys energetyczny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Odpowiedzią na kryzys energetyczny nie jest inwestowanie w wiatraki, w droższą energię, wymagającą dopłat - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Posłowie w Sejmie mają kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Procedowana ustawa liberalizuje procedury budowania nowych instalacji wiatrowych. Chodzi o zasadę 10H, określającą minimalną odległość od zabudowań. Podczas prac w sejmowych komisjach przyjęto poprawkę, by wynosiła ona 700 metrów, a nie - jak proponowano w rządowym projekcie - 500 metrów. Limit ten nie dotyczy budynków gospodarczych i rolniczych.

- Propozycja zmiany zasady 10H to jest zmiana, która jest wpisana w kamienie milowe nie przez Ministerstwo Klimatu, tylko jednego z wiceministrów, który dostał upoważnienie w ramach negocjacji z UE - przypomniał Jacek Ozdoba. 

Wiceminister klimatu i środowiska mówił, że jego ugrupowanie - Solidarna Polska - uważa, iż odległość wiatraków od każdego rodzaju zabudowy powinna wynosić 1000-1500 metrów. Wskazał, że jest sceptycznie nastawiony do proponowanych przepisów, choć nie ze względu na proponowane zmiany w odległości instalacji od zabudowań. 

- Wiatraki nie są odpowiedzią na kryzys energetyczny. Gdyby miały być odpowiedzią, to prąd w Niemczech czy też rachunki w Holandii, Belgii byłyby tańsze niż w Polsce, tymczasem tak nie jest - wyjaśnił. Podkreślił, że stabilne źródła to węgiel, gaz i atom.

Gość Trójki argumentował, że "odpowiedzią na kryzys energetyczny nie jest inwestowanie w wiatraki, w droższą energię, która będzie musiała być dopłacona". Zaznaczył też, że wiatraki nie mają dobrego wpływu na sieci energetyczne. - Mamy momentalne "peaki" - wskazał.


Posłuchaj

13:41
Jacek Ozdoba o ustawie wiatrakowej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Jacek Ozdoba (wiceminister klimatu i środowiska)
Data emisji: 7.02.2023
Godzina emisji: 8.45

fc/gs/kor

Polecane