Najsłoneczniejsza nagroda świata. Order uśmiechu ma 55 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najsłoneczniejsza nagroda świata. Order uśmiechu ma 55 lat
Dzieci podczas uroczystości wręczenia Orderu Uśmiechu w 2015 roku. Foto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

55 lat temu dzieci zaczęły przyznawać dorosłym swoje własne odznaczenia. – Dam i kawalerów Orderu Uśmiechu jest w tej chwili bardzo wielu. To politycy, sportowcy, dziennikarze, ludzie znani i nieznani. W tej nagrodzie chodzi o serce, uśmiech oraz o to, by dziecko było w centrum świata – powiedziała Katarzyna Stoparczyk. 

Kto może zostać damą lub kawalerem Orderu Uśmiechu?  Na tę nagrodę zasługuje człowiek, który potrafi kochać i nie tylko mówić "nie" dziecku, ale też wytłumaczyć, dlaczego tak mówi, żeby ono wiedziało  zauważyła goszcząca w zagadkowym studiu Krysia.  Mądry człowiek wie, że trzeba i warto być dobrym dla dziecka, że warto przynosić mu radość i je kochać  dodała prowadząca audycję Katarzyna Stoparczyk. 

Historia Orderu Uśmiechu 

– Pisarka Wanda Chotomska odwiedziła w szpitalu chorego chłopca. Mały pacjent tak bardzo chciał się odwdzięczyć swojemu lekarzowi, że postanowił nadać mu medal. Dziennikarze uznali, że przecież dzieci mogą nagradzać dorosłych. Ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. Dzieci nadesłały 44 tysiące prac. Jury wybrało projekt Ewy Chrobak, a pierwszy order odebrał lekarz, profesor Wiktor Dega  opowiedziała w Trójce Katarzyna Stoparczyk. 

Wanda Chotomska 

Rozmowa o Orderze Uśmiechu stała się okazją do przytoczenia archiwalnej rozmowy z Wandą Chotomską, która kochała dzieci, choć sama nie miała łatwego dzieciństwa.  Był rok 1939, bombardowanie Warszawy. Siedliśmy w piwnicach i czytaliśmy przy lampce naftowej. Na zewnątrz działy się rzeczy straszne, a ja, dzięki książkom, przenosiłam się do innego świata, w którym było spokojnie i pięknie. Wiersze, które wtedy czytałam, bardzo mi pomogły. Zapominałam o tym, co dzieje się dookoła. To były "Dwa wiatry" Tuwima i "Ania z Zielonego Wzgórza". Właśnie te dwie książki czytałam w piwnicy podczas wojny. Podobało mi się, że jest w tej opowieści coś ciepłego. Nie dzieje się nic, co dotykało mnie. Nie było śmierci i rannych ludzi, czyli tego, co widziałam na ulicach  opowiadała pisarka. 

Posłuchaj

49:21
Zagadkowa niedziela 5 lutego godz. 09:10
+
Dodaj do playlisty
+

 

Order Uśmiechu to wyróżnienie przyznawane przez najmłodszych ludziom pracującym z dziećmi i na rzecz dzieci. Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą między innymi: Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Astrid Lindgren, Irena Kwiatkowska, Anna Dymna, Jacek Kuroń i Cezary Leżeński.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 5.02.2023
Godzina emisji: 9.10

zch/pj

Polecane