Zasady bezpieczeństwa na stoku. O czym pamiętać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jeśli mamy sprzęt i jesteśmy wprawionymi narciarzami, możemy jeździć nawet w trudniejszych warunkach. Jednak podczas takiej pogody jak dziś, przy dodatkowo kiepskiej widoczności i dużych opadach śniegu, trzeba być dobrym wprawionym w jeździe i posiadać odpowiednie wyposażenie. Jeśli nie czujemy się na siłach, stanowczo odradzam jazdę na nartach oraz wyjścia nawet w niższe partie gór – mówił w Trójce Michał Słaboń, naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Odpowiedni ubiór

 Wiele osób jest już zaopatrzonych w kombinezony narciarskie. Starajmy się także zasłaniać twarz. Przy tak wietrznej pogodzie, jak dziś, gogle będą nieodzowną częścią ubioru wielu spędzających aktywnie czas na stokach  zaznaczył rozmówca audycji "Login: aktywni".  Wchodzić wysoko w góry odradzamy. Potrzeba profesjonalnych butów, które nie przemokną i goreteksów. To nie przesada. Mamy obecnie około 40 centymetrów świeżego śniegu, dlatego warto poważnie podchodzić do sprawy – apelował. – Minionej doby mieliśmy kilka interwencji – dodał. 

Michał Słaboń, naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Michał Słaboń, naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Posłuchaj

50:42
"Login: aktywni" na żywo z Krynicy-Zdroju cz. 1 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Warunki narciarskie w Krynicy 

Stok Jaworzyny, z kolejką będącą w stanie przewieźć cztery tysiące ludzi na godzinę, jest świetnym miejscem do uprawiania narciarstwa. – Mamy tu wszystkie poziomy trudności. Znajdą tu coś dla siebie ci, którzy dopiero zaczynają przygodę narciarską, mamy trasy czerwone, czyli takie średnie i mamy czarną, czyli FIS-owską trasę – mówił w piątkowej audycji "Zapraszamy na weekend" instruktor narciarski Tomasz Pasieka. – Trasy są świetnie przygotowane, wyratrakowane, tak że nic, tylko korzystać z nart i cieszyć się tym białym szaleństwem! – podkreślał.

Aktywny wypoczynek w Krynicy. Na zdjęciu Paweł Turski i jego gość Aktywny wypoczynek w Krynicy. Na zdjęciu Paweł Turski i jego gość

Posłuchaj

48:24
"Login: aktywni" na żywo z Krynicy-Zdroju cz. 2 (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • Doskonalenie jazdy na nartach;
  • Wody zdrojowe i ich wpływ na zdrowie - Elżbieta Siwiak, dyrektor ds. leczenia Uzdrowiska Krynica-Żegiestów oraz Edyta Mardaus-Konicka, kierownik ruchu Uzdrowiskowego Zakładu Górniczego
  • Góra Parkowa. Aktywny wypoczynek w Krynicy – Marta Grzywa, PLK
  • Jazda ratrakiem. Jak wygląda? 

W ramach cyklu "Z głową w górach” dziennikarzy Programu 1 i radiowej Trójki będzie można spotkać w Szczyrku (10-11 lutego), Czarnej Górze (17-18 lutego) oraz Ustrzykach Dolnych (24-25 lutego).


***

Tytuł audycji: Login: aktywni
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 4.02.2023
Godziny emisji: 15.07, 16.08

zch

Polecane