"Przewietrzyłam teatr, ale bez przeciągu". Gołda Tencer o Teatrze Żydowskim w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Przewietrzyłam teatr, ale bez przeciągu". Gołda Tencer o Teatrze Żydowskim w Warszawie
Jeden ze spektakli Teatru Żydowskiego w Warszawie (Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie – Centrum Kultury Jidysz), któremu przewodzi Gołda Tencer. Foto: Jacek Szydłowski / Forum

Dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, w swojej audycji opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem. W tym tygodniu zaprosiły na rozmowę m.in. z Gołdą Tencer - aktorką, reżyserką i dyrektor Teatru Żydowskiego.

– Teatr Żydowski nie jest moim drugim domem, a pierwszym. Zaraz obok syna. Z teatrem jestem związana całe moje życie. W tym roku obchodzę ogromny jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej. Całe życie marzyłam, by grać w Teatrze Żydowskim i to mi się udało – mówiła w audycji "W antrakcie" Gołda Tencer, aktorka, reżyserka i dyrektor Teatru Żydowskiego.

Fenomen na skalę świata

– Ten teatr jest fenomenem. Nasz i jeszcze jeden rumuński teatr wystawiają sztuki w języku jidisz. Ponadto cały zespół jest świetny. Jesteśmy jedną wielką rodziną. Oczywiście zdarzają się wśród nas kłótnie, ale wszyscy jesteśmy w tym ze sobą – mówiła gość Trójki.  Wyrosłam z tego teatru. Byłam tam aktorką, reżyserem i nigdy nie sądziłam, że zostanę dyrektorem. Za mojej dyrekcji odbyły się 43 premiery. To spora liczba. Mamy niesamowity program. Gdy obejmowałam to stanowisko, powiedziałam, że chcę przewietrzyć teatr, ale bez przeciągu. Wydaje mi się, że to się udało – podsumowała w rozmowie. 

Warszawa Singera

Gołda Tencer jest także pomysłodawczynią festiwalu Warszawa Singera. W jego programie od lat goszczą odczyty, spektakle i filmy, bloki dla dzieci oraz koncerty. Swój stały udział w wydarzeniu ma też muzyka jazzowa.

Posłuchaj

51:21
"Przewietrzyłam teatr, ale bez przeciągu" - Gołda Tencer o Teatrze Żydowskim w Warszawie (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ponadto audycji:

  • Co słychać w Teatrze Rozmaitości – nowa dyrektor Anna Rochowska;
  • Wędrówki Malwiny – "Alaska", Akademia Teatralna Warszawa;
  • "Antonówki" reż. Janusz Opryński, muz. Wojtek Mazolewski. Teatr Kochanowskiego w Opolu;
  • "My Way" – monodram Krystyny Jandy na jej 70. urodziny.

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 4.02.2023
Godziny emisji: 12.05

zch/pg

Polecane