Szczyt UE-Ukraina. Sellin: Ukraińcy od lat udowadniają, że są częścią świata Zachodu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Ukraińcy od lat udowadniają, że są częścią świata Zachodu i nawet giną za to, żeby tą częścią być - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Robert Biedroń (europoseł PSSD, Lewica), Marcin Kierwiński (poseł na Sejm RP, Koalicja Obywatelska) oraz Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP).

W ukraińskiej stolicy w piątek odbył się szczyt Unia-Ukraina. Jednym z jego głównych tematów był proces eurointegracji. - Celem Ukrainy jest rozpoczęcie jeszcze w tym roku rozmów o przystąpieniu do Unii Europejskiej - mówił po spotkaniu z unijnymi przywódcami w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Mimo deklaracji ukraińskiego prezydenta, Unia Europejska obiecała Ukrainie wsparcie, ale nie złożyła żadnych obietnic dotyczących negocjacji akcesyjnych, czy samego członkostwa we Wspólnocie. Ukraina po zeszłorocznym przyznaniu statusu kandydata do Unii otrzymała 7-punktowy plan zadań do realizacji. Dotyczył on m.in. walki z korupcją i reformy sądownictwa. Większość tego planu została wykonana - podkreślał po dzisiejszych obradach prezydent Zełenski.

"To był historyczny szczyt"

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia do szczytu odnieśli się goście "Śniadania w Trójce". Jak wskazał Robert Biedroń, "to był historyczny szczyt". - Przede wszystkim ze względu na wojnę i obecność 16 komisarzy w Kijowie - ocenił. - Niezwykle ważne wydarzenie i to nie tylko symbolicznie, ale także jeśli chodzi o podjęte decyzje - powiedział. 

Zaznaczył jednak, że "Ukraina potrzebuje mapy drogowej, szybkiej ścieżki integracji z Unią Europejską". - W tej sprawie Polska musi być ambasadorem - wskazał i dodał, że "przystąpienie Ukrainy do UE zmieni układ sił w unii".

"Polska jest ambasadorem ambicji"

Andrzej Zybertowicz powiedział, że "bardzo dobrze, że ten szczyt się odbył, niedobrze jednak, że tak późno". - Polski rząd i zwłaszcza nasz prezydent, od początku tej wojny są ambasadorami ambicji europejskich Ukrainy - ocenił.

Zaznaczył, że "mało który polityk unijny zrobił więcej dla tych ambicji niż prezydent Duda". - Może jedynie premier Morawiecki może się tu równać ze swoim zaangażowaniem na rzecz ambicji członkowska europejskiego Ukrainy - podkreślił.

"Powinny paść konkretne daty"

- Jestem gorącym zwolennikiem tego, aby taka mapa drogowa przybliżania Ukrainy do UE była wyznaczona - wskazał z kolei Marcin Kierwiński. - Bardzo żałuję, że konkretne daty nie padają - dodał.

- Uważam, że zwłaszcza w tej polityce międzynarodowej, gesty i symbole są szalenie istotne. One czasami decydują o bardzo wielkich rzeczach, także w tym przypadku o tym duchu walki narodu ukraińskiego i taka data powinna być moim zdaniem określona - dodał.

"Część świata Zachodu"

Jarosław Sellin zaznaczył natomiast, że "Ukraińcy od lat udowadniają, że są częścią świata Zachodu". - Nawet giną za to, żeby być jego częścią. Giną już od roku 2014. Musimy mówić jasno - Ukraina powinna być nie tylko w UE, powinna być też w NATO - wskazał.

- Mam nadzieję, że ta wojna przyśpiesza ten proces, bo coraz więcej krajów Zachodu rozumie, że taka potrzeba istnieje - ocenił. - Ukraina integruje się z NATO w boju tak naprawdę, a UE powinna otworzyć perspektywę wejścia Ukrainy do unii jeszcze w tej dekadzie - podkreślił. Odnosząc się do samego szczytu powiedział, że "to jest precedensowy fakt". - Na gestach jednak nie powinno się poprzestawać, powinno się realną perspektywę zarysowywać - dodał.


Posłuchaj

51:00
Politycy komentują szczyt Ukraina-UE (Śniadanie w Trójce/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce

Prowadząca: Beata Michniewicz

Goście: Robert Biedroń (europoseł PSSD, Lewica), Marcin Kierwiński (poseł na Sejm RP, Koalicja Obywatelska), Jarosław Sellin (wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Prawo i Sprawiedliwość) oraz Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 4.02.2023

Godzina emisji: 09.05


. .

jb

Polecane