Bluesowo-rockowe nuty "Krokodyla". Dariusz Kozakiewicz na żywo w Trójce [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Jeden z najważniejszych gitarzystów w historii polskiego rocka, znany m.in. z występów w zespołach Breakout i Perfect, wystąpił na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej. To było prawie półtorej godziny ognistego, blues-rockowego grania! Na bis mogliśmy posłuchać m.in. "Gdybyś kochał, hej" i "Kiedy byłem małym chłopcem" z repertuaru Breakoutu. 

W 2021 roku Dariusz Kozakiewicz świętował 70. urodziny i jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Muzyczna historia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich gitarzystów i znakomitego kompozytora rozciąga się na przestrzeni lat, pomiędzy działalnością w zespołach Breakout, Test i Perfect, w którym grał blisko ćwierć wieku.

27 stycznia 2023 roku, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, ukazał się wyjątkowy album "Krokodyl - 50 lat na scenie", którego tytuł zaczerpnięto od nieoficjalnego scenicznego pseudonimu artysty. Album został wydany w formie płyty winylowej o limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy. 

Na albumie znalazło się łącznie dziesięć utworów, m.in. "Oni przyjdą tu" i "Pomaluj moje sny" zespołu Breakout, a także "Płyń pod prąd", skomponowany oryginalnie przez "Krokodyla" w 1974 roku dla zespołu Test. Tutaj słyszymy go w nowej, koncertowej wersji, w której rolę wokalistki wzięła na siebie Justyna Panfilewicz. Usłyszymy ją także podczas niedzielnego koncertu w Trójce. Skład zespołu uzupełni sekcja rytmiczna w osobach basisty Tomka Płonki i perkusisty Sławka Puchały.

Zobacz też:

W niedzielę przed koncertem Dariusz Kozakiewicz gościł w audycji "Spotkania trzeciego stopnia", w której m.in. wspominał swoje muzyczne początki. Pierwszym studyjnym albumem, w którego nagraniu wziął udział, był "Blues" zespołu Breakout. Płyta, która ukazała się w 1971 roku, uchodzi za najlepsze wydawnictwo tej formacji. Gość Trójki podczas jej nagrywania miał niewiele ponad 18 lat. – Kiedy miałem 15-16 lat to Breakout, Polanie, Niebiesko-Czarni to były takie trzy zespoły, które grały muzykę, która mnie interesowała. Byłem zapatrzony w nie, grając w klubach studenckich – wspomina. Początkowo do Breakoutu Dariusz Kozakiewicz miał dołączyć jako basista…

kc/gs

Polecane