"Mniej placówek, więcej rodzin". Barbara Socha o zmianach w systemie pieczy zastępczej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Chodzi nam o to, aby dzieci, które muszą być odbierane rodzinom naturalnym, trafiały do rodzinnych form pieczy, czyli do rodzin zastępczych, a nie do placówek opiekuńczo-wychowawczych, które kiedyś nazywaliśmy domami dziecka - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

1 lutego weszły w życie zmiany w systemie pieczy zastępczej. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka, zakaz tworzenia nowych domów dziecka oraz poprawę organizacji procedur adopcyjnychZmiany, które zaczęły obowiązywać od środy, mają przyczynić się do przyspieszenia procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej, czyli przejścia z umieszczania dzieci w placówkach instytucjonalnych do opieki świadczonej w rodzinnych formach np. w rodzinach zastępczych.

"Jeden cel zmian"

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha wskazała, że "nowelizacja ustawy zawiera bardzo dużo zmian i one wszystkie mają służyć tak naprawdę jednemu celowi". - Po pierwsze ograniczaniu trafiania dzieci do systemu pieczy zastępczej, po drugie deinstytucjonalizacji - wyjaśniła.

- Chodzi nam o to, aby dzieci, które muszą być odbierane rodzinom naturalnym, trafiały do rodzinnych form pieczy, czyli do rodzin zastępczych, do rodzinnych domów dziecka, a nie do placówek opiekuńczo-wychowawczych, które kiedyś nazywaliśmy domami dziecka - podkreśliła.

"Mniej placówek, więcej rodzin"

- Zależy nam, aby ubywało placówek, czyli domów dziecka, a przybywało rodzin zastępczych, by powiaty potrafiły i miały narzędzia do tego, aby jak najlepiej wspierać rodziny zastępcze, które są na ich terenie, i pozyskiwać nowe - powiedziała.

Dodała, że "chcemy również wspierać te dzieci, kiedy już dorastają i są na etapie usamodzielnienia". - To też są zmiany w przepisach, które temu służą - wskazała.

Posłuchaj

22:55
Barbara Socha o zmianach w systemie pieczy zastępczej (Jedynka/Sygnały dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Sygnały dnia

ProwadziłaKatarzyna Gójska

Gość: Barbara Socha (wiceminister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 3.02.2023

Godzina emisji: 8.15

jb/kor

Polecane