Na ratunek "smartfonowym zombie". Pomysł uczniów z Lublina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na ratunek "smartfonowym zombie". Pomysł uczniów z Lublina
Najmłodsi spędzają najwięcej czasu wpatrując się w ekran swojego smartfonu - 39 proc. z nich między 5 a 10 godzin, a 9 proc. ponad 10 godzin dziennie.Foto: shutterstock/GaudiLab

Aplikację ostrzegającą przed niekontrolowanym wejściem na przejście dla pieszych wymyślili uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie, biorący udział w programie Solve For Tomorrow. Jest ona przeznaczona dla ludzi, których podczas spacerów po mieście bez reszty pochłania ekran smartfonu.

Solve For Tomorrow jest globalnym programem organizowanym przez jedną z czołowych firm z branży sprzętu elektronicznego. W ramach akcji młodzi ludzie z całej Polski mierzą się z największymi wyzwaniami współczesnego świata. 26 stycznia 2023 jury wybrało finalistów konkursu – w kategorii "bezpieczeństwo" zostali nimi uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie, którzy wymyślili aplikację dla "smartfonowego zombie".

Mianem tym określa się człowieka – najczęściej w młodym wieku – tak zaabsorbowanego swoim telefonem komórkowym, że nie zauważa otaczającego go świata. Może to skutkować poważnym niebezpieczeństwem, na przykład gdy "smartfonowy zombie" wejdzie na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający samochód.

Walka z plagą naszych czasów

– To jest plaga naszych czasów. Czasem, gdy proszę ucznia na lekcji, żeby odłożył telefon, on się zachowuje tak, jakby mu odłączono tlen – mówi Katarzyna Witek-Pastuszak, nauczycielka języka polskiego w lubelskim ZSE. Uważa ona, że pomysł jej podopiecznych jest bardzo trafiony.

Zasada działania aplikacji jest prosta: gdy "zauważy" ona, że posiadacz telefonu zmierza w kierunku zebry, w odległości dwóch-trzech metrów od niej będzie wysyłać sygnał ostrzegawczy i komunikat zalecający oderwanie wzroku od ekranu.

Wynalazek podoba się nadkomisarzowi Kamilowi Gołębiowskiemu z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – Na pewno potrzebna jest każda inicjatywa, która może mieć wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. W tej materii jest bardzo dużo do zrobienia – uważa policjant.


Posłuchaj

4:10
Na ratunek "smartfonowym zombie" (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar 
Autorka materiału reporterskiego: Lilianna Kaczmarczyk
Data emisji: 2.02.2023
Godzina emisji: 16.09

kc

 


Polecane