Spada liczba ludności Polski. Wiceminister Socha: opozycja nie ma konstruktywnych pomysłów ws. demografii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spada liczba ludności Polski. Wiceminister Socha: opozycja nie ma konstruktywnych pomysłów ws. demografii
Wiceminister Socha: opozycja nie ma konstruktywnych pomysłów ws. demografiiFoto: PAP/Marcin Obara

- Gdyby doszło do zmiany władzy w Polsce, to trudno byłoby nazwać to kontynuacją polityki prorodzinnej lub długofalową polityką - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. demografii.

W 2022 roku liczba ludności Polski spadła o 141 tys. w stosunku do roku poprzedniego. Wyniosła 37 mln 767 tys. osób. Spadek trwa niemal nieprzerwanie od 2012 roku, a zwiększenie umieralności wywołane pandemią wyraźnie spotęgowało negatywne tendencje.

Zdaniem Barbary Sochy "malejąca liczba kobiet skutkuje tym, że coraz mniej dzieci się rodzi w Polsce". - Na domiar wymiera wyż powojenny. W kolejnych latach będzie jeszcze gorzej. Ta tendencja potrwa przez co najmniej kilkanaście lat - powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Pełnomocnik rządu ds. demografii przyznała, że "demografia to nie polityka podatkowa, gdzie jak rząd coś ogłosi, to zaraz wprowadzi". - Programy społeczne muszą być spójne ze wszystkimi obszarami. Żaden rząd przed nami nie podszedł strategicznie do problemu demografii. Złe dane demograficzne są efektem zmian kulturowych i terapii szokowej w gospodarce 20, 30 lat temu, która zaowocowała wykluczeniem społecznym całych regionów i ogromnym bezrobociem - powiedziała.

- Stabilna praca jest bardzo istotna dla poprawy demografii, jak i przyzwolenie społeczne na przerwę macierzyńską, bo Polki pracują więcej niż kobiety z innych krajów. Gdyby doszło do zmiany władzy w Polsce, to trudno byłoby nazwać to kontynuacją polityki prorodzinnej lub długofalową polityką. Opozycja nie ma jasnego przekazu i konstruktywnych pomysłów ws. demografii - dodała.

Posłuchaj

11:17
Spada liczba ludności Polski. Wiceminister Socha: opozycja nie ma konstruktywnych pomysłów ws. demografii (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Barbara Socha (wiceminister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 2.02.2023
Godzina emisji: 18.10

dn/kor

Polecane