Pozytywne zmiany - jak wytrwać w sportowych postanowieniach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pozytywne zmiany - jak wytrwać w sportowych postanowieniach?
Bieganie można polubić. Co zrobić, by aktywność fizyczna nie kojarzyła się nam z przykrym obowiązkiem? Foto: Shutterstock

Wprowadzenie podjętych wyzwań sportowych w codziennie życie może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak zacząć biegać, by się nie zniechęcić? Co zrobić, by aktywność fizyczna nie kojarzyła się nam z przykrym obowiązkiem? 

– Rozpoczynając przygodę z bieganiem, powinniśmy nastawić się, że nie każdy z nas da radę przebiec, już na samym początku, dystans dziesięciu kilometrów. Najlepiej, by nasze treningi przybierały formę marszobiegów. Metoda polega na przeplataniu odrobiny biegu z odpoczynkiem w formie spaceru. Dzięki temu nie zrazimy się do aktywności fizycznej. Etapami będziemy natomiast dochodzić do osiągania coraz to większych kilometraży i dalszych dystansów – mówiła w audycji "Biegam, bo lubię" doktor Marta Sprawka, zapalona biegaczka i ortopeda.

Małymi krokami do celu 

– Jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z aktywnością fizyczną, marszobiegi będą dla niego świetnym wyborem. Dystans najlepiej stopniowo sobie zwiększać. Zacznijmy od 500 metrów, potem 700, aż w końcu osiągniemy kilometr biegu. Po każdym takim dystansie zróbmy sobie spacer, by odpocząć – zachęcała gość Radiowej Trójki. 

Czytaj także:

– Jeśli będziemy chcieli od razu przebiec większe jednostki, takie jak trzy lub cztery kilometry, możemy się z razić. Po takim treningu będziemy po prostu bardzo zmęczeni. Może też wtedy zdarzyć się, że zupełnie niepotrzebnie porzucimy bieganie, a szkoda, bo to świetna aktywność – dodała ortopeda. – Wiadomo, że początkowo będziemy mieć zakwasy i prawdopodobnie będzie nas coś bolało. Ważne, by pamiętać o regeneracji. Jeśli jednego dnia biegamy, kolejnego zaplanujmy odpoczynek, na przykład na basenie, w saunie lub po prostu w domu – podsumowała.

Posłuchaj

3:21
Pozytywne zmiany w nowym roku - jak w nich wytrwać? (Biegam, bo lubię/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: 
Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 
2.02.2023
Godzina emisji: 
11.19

zch

Polecane