Brodnica – potężny zamek, z którego została tylko wieża i podziemia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Brodnica – potężny zamek, z którego została tylko wieża i podziemia
Ruiny zamku w BrodnicyFoto: shutterstock/Shoovar

Przejęty dzięki sfałszowaniu dokumentów, należał do największych warowni krzyżackich. Położony w ważnym strategicznie miejscu zamek w Brodnicy pozostaje dziś jedną z cenniejszych atrakcji turystycznych regionu.

  • Brodnica, która pierwotnie była strażnicą należącą do księcia mazowieckiego, dostała się pod panowanie Krzyżaków w XIII wieku dzięki sfałszowaniu dokumentów.
  • Okres świetności Brodnicy i okolic to początek XVII wieku, kiedy należał do Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III.

Potężny zamek z wysoką wieżą

Przejęta podstępem strażnica należąca do księcia mazowieckiego, została przez Krzyżaków znacznie rozbudowana w początkach XIV wieku. – Nastąpiło to w momencie, kiedy Zakon zdał sobie sprawę z położenia Brodnicy przy ważnym szlaku handlowym pomiędzy Mazowszem a Ziemia Chełmińską – tłumaczy Marek Gaworski, autor książek poświęconych polskim zamkom i pałacom.

Zamek składał się z czterech skrzydeł z wewnętrznym dziedzińcem. Po stronie północnej znajdowała się 50-metrowa wieża, która przetrwała do dzisiaj. Jedyne wejście do niej znajdowało się na wysokości drugiej kondygnacji zamku.

8 ton kaszy i 56 ton grochu

Mimo kolejnego umocnienia na początku XV wieku po bitwie pod Grunwaldem Brodnica została zdobyta przez polskie wojska. Jednak w 1411 roku, po tak zwanym pierwszym pokoju toruńskim, wróciła pod panowanie Krzyżaków. Według zachowanych spisów, w 1414 roku w zamkowych spiżarniach znajdowało się blisko 450 pół­tu­szek mię­sa, 180 por­cji mię­sa wo­ło­we­go, 2 so­lo­ne wo­ły, blisko 600 ryb (szczu­pa­ków i dor­szy), 2 be­czuł­ki śled­zi, 1150 ow­czych se­rów, 270 ba­ry­łek o­le­ju, 32 be­czuł­ki sad­ła, 4 łasz­ty (ok. 8 ton) ka­szy, 28 łasz­tów (ok. 56 ton) gro­chu, 12 be­czek ce­bu­li i 2 becz­ki czo­snku oraz beczki z kil­koma ga­tun­kami pi­wa.

Do Korony Brodnica została włączona po drugim pokoju toruńskim w 1466 roku. Najpomyślniejszy okres dla miasta i regiony był na początku XVII wieku, kiedy to jego właścicielką została Anna Wazówna, siostra króla Zygmunta III.


Przeczytaj także

Wojny i zniszczenia

Niestety, zamek w Brodnicy uległ poważnym zniszczeniom w czasie wojny 30-letniej oraz potopu szwedzkiego. W 1785 roku król Prus, Fryderyk II, nakazał rozbiórkę zamku i murów. Dekret Fryderyka Wilhelma IV z 1842 roku uratował budowlę od unicestwienia. Po II wojnie światowej rozpoczęto tam prace konserwatorskie i utworzono muzeum.


Posłuchaj

3:49
Zamek w Brodnicy (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 2.02.2023
Godzina emisji: 9.38

pr

Polecane