Bioetyczne zagrożenia naszych czasów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bioetyczne zagrożenia naszych czasów
Rozwój medycyny daje naukowcom nieznane dotąd możliwościFoto: shutterstock/Billion Photos

Rozwój medycyny bezsprzecznie przyczynia się do wydłużenia i poprawy jakości naszego życia. Z drugiej jednak strony niesie ryzyko prowadzenia bardzo groźnych eksperymentów. Jakie są zagrożenia wynikające z nadużywania zdobyczy nauki? 

W dziedzinie bioetyki pojawiają się bardzo niepokojące informacje: znana już jest niemiecka wizualizacja laboratorium do produkcji ludzi. Faktem stała się też ukraińska ustawa dopuszczająca rozwój zarodków i noszenie ludzkich płodów w sztucznym środowisku. Wszystko to niesie ryzyko przyspieszenia rozwój handlu ludźmi oraz komercjalizację surogacji. Równocześnie nasila się walka między zwolennikami życia i nieograniczonej aborcji.

– Parę tygodni temu opinią publiczną Europy wstrząsnął projekt zaproponowany przez popularyzatora nauki, funkcjonującego w Niemczech. Zaproponował on "fabrykę ludzi", pełną sztucznych macic, w których klienci mogliby zamawiać modele dzieci. Rodzice wybieraliby kolor oczu czy genetykę swojego potomstwa. Dzieci odbieraliby już nie od surogatki, czyli kobiety, która rodzi na zamówienie, ale z reaktora. Był to projekt promocyjny, pokazujący możliwości technologiczne. Co charakterystyczne, naukowcy w Europie potwierdzają, że tego typu działania są już możliwe. Mówią też wprost, że wszystko poza kwestiami bioetycznymi jest uregulowane – powiedział w "Klubie Trójki" Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris.

Gośćmi "Klubu Trójki" byli także: Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro-Prawo do Życia oraz Paweł Ozdoba z Centrum Życia i Rodziny.


Posłuchaj

49:25
Bioetyczne zagrożenia naszych czasów (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Data emisji: 2.02.2023
Godzina emisji: 21.08

Polecane