Oblicza rosyjskiej ideologii państwowej w książce Piotra Skwiecińskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oblicza rosyjskiej ideologii państwowej w książce Piotra Skwiecińskiego
Piotr Skwieciński o korzeniach nowego oblicza rosyjskiej ideologii państwowej i jej źródłach w ideologii wielkorosyjskiej z czasów caratu.Foto: Shutterstock

Piotr Skwieciński, do niedawna szef Instytutu Polskiego w Moskwie, wydał książkę zatytułowaną "O ideologii rosyjskiego szowinizmu, którą przyjęła ekipa Władimira Putina". Autor analizuje w niej korzenie tego nowego oblicza rosyjskiej ideologii państwowej i wskazuje na jej źródła zarówno w ideologii wielkorosyjskiej z czasów caratu, jak i ideologii państwa Lenina i Stalina. Na czym polega ta ideologia? 

– Pomysł na to, że misją Rosji jest zbawienie świata, istnieje w tym kraju do tej pory. Z tym tylko, że obecnie w formie znacznie bardziej udziwacznionej niż przed laty – mówił w "Klubie Trójki" Piotr Skwieciński, autor książki.  Działania podejmowane przez Rosję, na przestrzeni lat miały charakter nacjonalistyczny, ale też religijny i filozoficzny. Nigdy nie było to zdrowe, ale też nie było jednoznacznie wstrętne. Myślenie, które do tej pory istnieje w Rosji, stało się wyłącznie przykrywką dla rozszalałego rosyjskiego nacjonalizmu. Realizowania celów, które w tym momencie są daleko idące. To myślenie pełni zarazem funkcję usprawiedliwia wszystkiego, co Rosja robi lub co może zrobić. Idea ta na pierwszym miejscu stawia cele wyższe tego kraju   wyjaśnił w rozmowie.

Ideologia, która usprawiedliwia 

 Za pomocą tej ideologii wszystko można podbić, bo wszystko można nią usprawiedliwić. Pierwszym punktem są pozostałe dwa słowiańsko-wschodnie narody, czyli Ukraina i Białoruś. Gdyby to się Rosji udało, a Moskwa połączyłaby potencjały tych trzech państw, wszystko inne byłoby możliwe  powiedział.

 Z punktu widzenia Kremla Ukraina nie jest antychrystem. W oficjalnej propagandzie mówi się, że Rosja uważa Ukrainę za naród bratni, ale zbałamucony przez Zachód i szantażowany przez ukraińskich nazistów. To oficjalna terminologia, jaką posługuje się Rosja. Antychrystem, czyli podmiotem, od którego Rosja chce się odróżnić, jest tak zwany "zbiorowy Zachód". To pojęcie kolektywu, zrzeszającego Amerykę i państwa europejskie oraz sojuszników tych krajów, czyli wolny świat  podsumował Łukasz Adamski, historyk, publicysta, ekspert ds. Europy Wschodniej, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Posłuchaj

48:31
Oblicza rosyjskiej ideologii państwowej w książce Piotra Skwiecińskiego (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Piotr Skwieciński (publicysta, do niedawna szef Instytutu Polskiego w Moskwie, autor książki "O ideologii rosyjskiego szowinizmu, którą przyjęła ekipa Władimira Putina") oraz Łukasz Adamski (historyk, publicysta, ekspert ds. Europy Wschodniej, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego)
Data emisji: 1.02.2023
Godzina emisji: 21.11

zch

Polecane