Jak skutecznie odstresować się po pracy?
2023-02-01, 11:02 | aktualizacja 2023-02-01, 12:02
Praca to jedna z głównych przyczyn stresu. - Codzienny wyścig szczurów sprawia, że nie pozwalamy naszym mózgom porządnie odpocząć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Delbar, trener zarządzania stresem. W jaki sposób możemy odstresować się po ciężkim dniu?
Posłuchaj
Joanna Delbar zastanawia się, dlaczego tak wiele osób, wracając do domu po pracy, próbuje zrelaksować się przy kryminałach albo poważnych filmach psychologicznych. - Zamiast odpalić sobie komedię, nawet taką, którą widzieliśmy 15 razy, ale która wyzwoli te salwy śmiechu - przyznaje.
Ekspert podpowiada, że po pracy najlepiej odpoczywa się np. w gronie przyjaciół, grając w planszówki, czy wychodząc zimą z dziećmi na sanki. - Posiadanie w sobie takiego wolnego dziecka, jest rzeczą podstawową dla naszej regeneracji - zauważa.
Stres działa negatywnie na nasze zdrowie
Psychoonkolog dr Mariola Kosowicz mówi wprost, że "niestety w XXI wieku stresujemy się bez przerwy, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie".
- Jeżeli nie redukuje się tego, to mamy na przykład zaburzenia snu, choroby autoimmunologiczne, zmniejsza się objętość hipokampu, zaczynamy mieć problem z tym, żeby uczyć się i odtwarzać wiedzę. Wiele zmian zachodzi wtedy, kiedy żyjemy jakoś bezrefleksyjnie, jeśli chodzi o taką codzienność - tłumaczy.
Gość Jedynki dodaje, że wyjaśniamy sobie, iż wszyscy ludzie żyją w codziennym pędzie, więc to nic złego. - To absolutnie nie jest bezkarne - ostrzega jednak.
Działajmy, nie tylko mówmy
Zdaniem psycholog Bianki-Beaty Kotoro odreagowanie i aktywności na świeżym powietrzu stanowią podstawę zdrowia psychicznego. - Trzeba bardzo uważać, bo często używamy tego określenia: walczmy ze stresem. Słowo walka oznacza już kolejne napięcie, które jest w nas. Powiedziałabym, że coś, co na pewno powinniśmy zrobić, to dać sobie chwilę do tego, co nas stresuje, ale później zobaczyć, jaką przeciwwagę możemy temu dać - twierdzi Bianca-Beata Kotoro.
- Zatrzymuję się, robię głęboki oddech i oddzielam to, na co mam wpływ, od tego, na co nie mam wpływu. Jak mogę odreagować? Spotkać się ze znajomym czy znajomą, porozmawiać z kimś, może z rodziny, pójść poćwiczyć, iść na przysłowiowy spacer… To są naprawdę bardzo ważne rzeczy, tak samo jak zadbanie o ten bilans. My o tym mówimy, ale tego nie wykonujemy, a bez tego nie damy rady zwalczyć silnego stresu - dodaje nasza rozmówczyni.
Posłuchaj
Zobacz także:
- Szczepionki na nowotwory. Marzenia czy rzeczywistość?
- Trzy lata z COVID-19. Na jakim etapie pandemii jesteśmy?
***
Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 1.02.2023
Godzina emisji: 7.50
DS