Jak skutecznie odstresować się po pracy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak skutecznie odstresować się po pracy?
Film komediowy to dobry pomysł na odreagowanie po stresującym dniuFoto: Nestor Rizhniak/shutterstock

Praca to jedna z głównych przyczyn stresu. - Codzienny wyścig szczurów sprawia, że nie pozwalamy naszym mózgom porządnie odpocząć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Delbar, trener zarządzania stresem. W jaki sposób możemy odstresować się po ciężkim dniu?

Posłuchaj

Jak skutecznie odstresować się po pracy? (Jedynka/Sygnały dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Joanna Delbar zastanawia się, dlaczego tak wiele osób, wracając do domu po pracy, próbuje zrelaksować się przy kryminałach albo poważnych filmach psychologicznych. - Zamiast odpalić sobie komedię, nawet taką, którą widzieliśmy 15 razy, ale która wyzwoli te salwy śmiechu - przyznaje.

Ekspert podpowiada, że po pracy najlepiej odpoczywa się np. w gronie przyjaciół, grając w planszówki, czy wychodząc zimą z dziećmi na sanki. - Posiadanie w sobie takiego wolnego dziecka, jest rzeczą podstawową dla naszej regeneracji - zauważa.

Stres działa negatywnie na nasze zdrowie

Psychoonkolog dr Mariola Kosowicz mówi wprost, że "niestety w XXI wieku stresujemy się bez przerwy, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie".

- Jeżeli nie redukuje się tego, to mamy na przykład zaburzenia snu, choroby autoimmunologiczne, zmniejsza się objętość hipokampu, zaczynamy mieć problem z tym, żeby uczyć się i odtwarzać wiedzę. Wiele zmian zachodzi wtedy, kiedy żyjemy jakoś bezrefleksyjnie, jeśli chodzi o taką codzienność - tłumaczy.

Gość Jedynki dodaje, że wyjaśniamy sobie, iż wszyscy ludzie żyją w codziennym pędzie, więc to nic złego. - To absolutnie nie jest bezkarne - ostrzega jednak.

Działajmy, nie tylko mówmy

Zdaniem psycholog Bianki-Beaty Kotoro odreagowanie i aktywności na świeżym powietrzu stanowią podstawę zdrowia psychicznego. - Trzeba bardzo uważać, bo często używamy tego określenia: walczmy ze stresem. Słowo walka oznacza już kolejne napięcie, które jest w nas. Powiedziałabym, że coś, co na pewno powinniśmy zrobić, to dać sobie chwilę do tego, co nas stresuje, ale później zobaczyć, jaką przeciwwagę możemy temu dać - twierdzi Bianca-Beata Kotoro.

- Zatrzymuję się, robię głęboki oddech i oddzielam to, na co mam wpływ, od tego, na co nie mam wpływu. Jak mogę odreagować? Spotkać się ze znajomym czy znajomą, porozmawiać z kimś, może z rodziny, pójść poćwiczyć, iść na przysłowiowy spacer… To są naprawdę bardzo ważne rzeczy, tak samo jak zadbanie o ten bilans. My o tym mówimy, ale tego nie wykonujemy, a bez tego nie damy rady zwalczyć silnego stresu - dodaje nasza rozmówczyni.

Posłuchaj

3:47
Jak skutecznie odstresować się po pracy? (Jedynka/Sygnały dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 1.02.2023

Godzina emisji: 7.50

DS

Polecane