Historia soli w pigułce – efektowna wystawa w Inowrocławiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia soli w pigułce – efektowna wystawa w Inowrocławiu
Sól była niegdyś bardzo cennym dobremFoto: shutterstock/musicphone

W podziemiach gmachu Teatru Miejskiego w Inowrocławiu powstała Stała Wystawa Solnictwa. Jest ona pamiątką 25-lecia zakończenia eksploatacji złóż soli w tym mieście. Podczas zwiedzania można się poczuć jak w prawdziwej kopalni, a na dodatek dowiedzieć się, w jaki sposób na przestrzeni wieków wydobywano ten bardzo cenny niegdyś surowiec.  

Jednym z największych wyzwań, jakim musieli sprostać organizatorzy ekspozycji, było zapewnienie odpowiedniej wentylacji, dzięki której sól nie ulegnie degradacji. – Musimy dbać o to, aby cały czas funkcjonowały tutaj pochłaniacze wilgoci. Na ścianach wyłożonych solą pokazują nam się białe wykwity. To ma swój urok, ale nie chcemy, aby całe ściany pokryły się tym nalotem – opowiadała w Trójce Paulina Fredyk z Kujawskiego Centrum Kultury. 

Sól naturalnie występowała na terenie Kujaw od najdawniejszych czasów, i to w różnych odcieniach: różu, czerwieni, bieli i szarości. Inowrocławska wystawa obejmuje aż dziesięć pomieszczeń, prowadzących od starożytności, aż po czasy współczesne.

Podczas zwiedzania podziwiać można m.in. żyrandole wykonane z soli, kapliczkę z wykutym w bryle solnej krzyżem czy wagonik z prawdziwymi odwiertami solnymi. Realizmu dodają sprzęty i narzędzia górnicze, a nawet winda, która jest stylizowana na górniczą klatkę. Zwiedzanie można zakończyć obejrzeniem krótkiego filmu, który pokazuje korytarze inowrocławskiej kopalni na krótko przed jej zalaniem.


Posłuchaj

3:23
Stała Wystawa Solnictwa w Inowrocławiu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
GośćPaulina Fredyk (Kujawskie Centrum Kultury)
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 13.46

kc 


Polecane