Damian Kocur: nie potrzebuję zawodowych aktorów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Damian Kocur: nie potrzebuję zawodowych aktorów
Damian KocurFoto: Archiwum prywatne

– Nie potrzebuję zawodowych aktorów, żeby nakręcić film – deklaruje reżyser Damian Kocur. W jego najnowszym obrazie "Chleb i sól", docenionym na festiwalu w Wenecji, grają sami naturszczycy.

"Chleb i sól" to historia chłopaka, który przeprowadza się z małej miejscowości do dużego miasta. Gdy potem w czasie wakacji wraca w rodzinne strony, czuje się tam obco. – To jest po części moja historia – mówił reżyser i scenarzysta Damian Kocur w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. – Przede wszystkim jest to jednak film o przemocy, rozumianej wieloaspektowo.

Film został doceniony na kilku zagranicznych festiwalach, włączając w to bardzo prestiżowy MFF w Wenecji, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury. Na uwagę zasługuje fakt, że na ekranie widzimy wyłącznie naturszczyków, niemających żadnego wykształcenia aktorskiego. – Ja nie potrzebuję zawodowych aktorów, żeby zrobić film – stwierdził gość Trójki. – Ludzie o różnych proweniencjach, doświadczeniach, płciach i wieku występowali w moich filmach i jakoś potrafiłem zrobić z nich postacie, które ogląda się na ekranie jako bohaterów. Dla większości osób nie miało znaczenia, czy byli to zawodowi aktorzy czy nie.

Pytany o to, w jaki sposób potrafił wydobyć ze swoich podopiecznych pożądane emocje i zachowania, Kocur opowiedział anegdotkę. – Robiono mi zdjęcia na ściance i pan powiedział: "proszę się uśmiechnąć". Ja mu powiedziałem: "proszę pana, tak się nie reżyseruje". (...) Ja pewnie zrobiłbym coś, co doprowadziłoby tę osobę do śmiechu.

Reżyser nie wyklucza, że w swoim kolejnym filmie sięgnie po profesjonalistów. Kocur na razie nie chciał zdradzić szczegółów jego fabuły, ograniczając się wyłącznie do dwóch haseł: "Teneryfa" i "wojna na Ukrainie".


Posłuchaj

3:18
Damian Kocur: nie potrzebuję zawodowych aktorów (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Damian Kocur (reżyser i scenarzysta)
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 13.19

kc

 

Polecane