Satelita, który nie śmieci – wynalazek studentów z Warszawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Satelita, który nie śmieci – wynalazek studentów z Warszawy
Przestrzeń kosmiczna wokół Ziemi jest coraz bardziej zaśmieconaFoto: shutterstock/Dotted Yeti

Studenci Politechniki Warszawskiej kończą pracę nad nowatorskim satelitą PW-Sat3. Jeśli ich wynalazek uda się zastosować na szerszą skalę, być może ludzkość przestanie zaśmiecać orbitę okołoziemską tak intensywnie, jak przez ostatnie kilka dekad.

W przestrzeni kosmicznej krążą setki tysięcy, jeśli nie miliony śmieci. Niektóre z nich mają wielkość szpilki, inne są o wiele większe – ale wszystkie stanowią potencjalnie ogromne ryzyko w przypadku zderzenia z rakietą czy innym pojazdem kosmicznym. Śmieci są pozostałościami po wysyłanych w kosmos satelitach, których – po zakończonej misji – nie opłaca się ściągać z powrotem na Ziemię.

Ostatnia prosta

Naukowcy z całego świata głowią się nad tym, jak poradzić sobie z rosnącym bałaganem na orbicie okołoziemskiej. Własne pomysły mają też studenci Politechniki Warszawskiej, którzy pracują nad satelitą PW-Sat3. Ma on być tak skonstruowany, żeby można było go zutylizować po zakończeniu użytkowania. – W tym momencie już jesteśmy na ostatniej prostej – mówił w Trójce Jakub Murawski ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW.

Studentom udało się już przygotować tzw. model strukturalno-termiczny satelity. – Mówiąc ludzkim językiem, jesteśmy na etapie przeprowadzania testów wytrzymałościowych i termicznych. Jest już praktycznie stworzony model, który znajdzie się na orbicie – tłumaczył rozmówca Tomasza Miary.

Satelita PW-Sat3 ma zostać wystrzelony w kosmos z pomocą rakiety w pierwszym kwartale 2024 roku. Po "odwołaniu z misji" nie wróci na powierzchnię Ziemi, lecz spłonie w ziemskiej atmosferze.

Sponsor wile widziany

Mimo że studenci nie biorą za swoją pracę pieniędzy, cały projekt jest bardzo drogi. Jego koszty wynoszą ok. półtora miliona złotych. – Wspiera nas ministerstwo i uczelnia, ale cały czas szukamy środków, poszukujemy sponsorów – mówił gość "Trójki przed południem".


Posłuchaj

7:41
Satelita, który nie śmieci – wynalazek studentów w Warszawy (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Jakub Murawski (Studenckie Koło Astronautyczne na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 11.45

kc 


Polecane