Kamieniec. Ruiny pałacu, w którym mieszkał Napoleon

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kamieniec. Ruiny pałacu, w którym mieszkał Napoleon
Ruiny pałacu w KamieńcuFoto: PAP/DPAchromorange

W Kamieńcu na ziemi warmińsko-mazurskiej władca spędził kilka miesięcy. To właśnie tu rozkwitł jego romans z Marią Walewską. – Niestety, ta jedna z najpiękniejszych rezydencji na Warmii i Mazurach została zniszczona w wyniku pożaru w styczniu 1945 roku, kiedy do wsi wkroczyła Armia Radziecka. To jedna z największych strat na obecnych ziemiach polskich – przyznaje Marek Gaworski.

Dziś, stojąc pod jego murami, możemy sobie wyobrazić, jak był piękny. Historia wsi sięga XIV wieku. W dokumentach po raz pierwszy została wymieniona w latach 20. tamtego stulecia, potem często zmieniała swoich właścicieli. Rozkwit miejscowości i pałacu łączy się z rodziną von Finckenstein. – Pierwszym jej przedstawicielem w Kamieńcu był Albrecht Konrad Finck von Finckenstein. To właśnie jemu w 1718 król Fryderyk Wilhelm I zezwolił na zmianę nazwy miejscowości z ówczesnej Habersdorf na Finckenstein, czyli tak jak brzmiało jego nazwisko. W ciągu dwóch lat powstał piękny pałac w stylu francuskiego baroku, który zyskał sobie miano pruskiego Wersalu – dodaje gość Marty Piaseckiej. 

Przeczytaj także:

Przepych i znakomici goście

Rodzina von Finckenstein należała w tamtych czasach do najbardziej wpływowych. – Z opisów wynika, że reprezentacyjny hol posiadał wówczas piękne dębowe, zdobione schody. Na piętrze umieszczone były komnaty przeznaczone dla pary królewskiej, a także apartamenty mieszkalne samych właścicieli. Piece i kominki zdobiła miśnieńska porcelana i fantazyjne zdobienia stiukowe. Ściany pokoi wyłożone były białymi, błękitnymi jedwabiami, drewnianą boazerią, skórzanymi tapetami. Park w stylu francuskim należał do najpiękniejszych w północnej Europie – dodaje. 


Posłuchaj

3:55
Kamieniec, niegdyś serce Europy (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

XVIII wieku pałac stał się własnością rodziny Dohnów i to za ich czasów w pałacu zamieszkał Napoleon. – Przebywał on w pałacu od kwietnia do czerwca 1807 roku. Przeniósł się tu z zimnego zamku w Ostródzie. Bardzo nie pasował mu klimat panujący w tamtejszych murach i na jego życzenie znaleziono mu cieplejszy pałac, w którym okazał się Kamieniec. Przez ten czas ta miejscowość była centralnym punktem Europy. To tu powstawały plany bitew, prowadzono rozmowy z władcami innych państw, podejmowano ważnych gości i dyplomatów. I tu także trwał wspomniany na wstępie romans cesarza z Marią Walewską – opowiada Marek Gaworski.

II Festyn Napoleoński w Kamieńcu/Dron Pasja

*** 

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 9.31

gs


Polecane