Joe Biden w Polsce. Szrot: symboliczna wizyta, podkreślająca rangę Polski w regionie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Relacje polsko-amerykańskie są bardzo intensywne, bardzo regularne, zarówno jeśli chodzi o ośrodek prezydencki, jak i rządowy. Za chwilę pan minister Marcin Przydacz udaje się do Waszyngtonu, w celu ustalenia bardzo ważnych dla Polski kwestii bezpieczeństwa - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP. 

Po powrocie prezydenta USA helikopterem Marine One do Białego Domu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Joe Bidena, czy rozważa podróż do Polski w następnym miesiącu. - Będę jechał do Polski, nie wiem jednak kiedy - odpowiedział amerykański przywódca.

O możliwej podróży Joe Bidena do Europy, w tym do Polski, poinformowała w ubiegłym tygodniu amerykańska telewizja NBC. Podróż prezydenta USA zbiegłaby się z pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która przypada 24 lutego. Z informacji Polskiego Radia wynika, że szczegóły wizyty są nadal dopracowywane.

Ważne spotkania w Polsce

Prezydencki minister podkreślił jednocześnie, że nie ma żadnego potwierdzenia, iż na terytorium Polski dojdzie do spotkania prezydenta Joe Bidena z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Należy takie wizyty w dzisiejszych czasach okrywać zasłoną dyskrecji. Czasy są takie, że wszystko, co zaplanowano, można odwołać - podkreślił Szrot. 

Na pytanie o wizytę prezydenta USA w Polsce minister stwierdził, że relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre, "regularne". - Kontakty są bardzo dobre, stałe i intensywne. Nasz sojusznik wspiera nas zarówno poprzez obecność wojsk na naszym terytorium, jak i dostawy uzbrojenia - stwierdził. Dodał też, że "lada moment" do Waszyngtonu leci Marcin Przydacz, który będzie "ustalał ważne dla Polski kwestie bezpieczeństwa". Nie podał jednak szczegółów wizyty, którą określił jako "ważną". 

Symboliczna wizyta

- Wizyta pana prezydenta Bidena, jeśli miałoby do niej dojść, byłaby przede wszystkim bardzo ważnym, symbolicznym wydarzeniem, potwierdzającym rangę Polski w naszym regionie, w Europie, w sytuacji, która polega na odwracaniu skutków inwazji Rosji na Ukrainę - zaznaczył Szrot.

Minister potwierdził, że celem wizyty byłoby spotkanie z prezydentem Polski. - Polska odgrywa wielką rolę, i osobiście również pan prezydent Andrzej Duda. Ostatnie tygodnie to pokazały, przy organizowaniu przez pana prezydenta koalicji "czołgowej", "leopardowej", choć w grę nie wchodzą tylko leopardy. Presja tych krajów z koalicji, na czele z Polską, przekonała te kraje, które na początku były sceptyczne. Zmierza to w dobrą stronę. Mam na myśli wzmocnienie Ukrainy - podsumował.

Posłuchaj

14:06
Paweł Szrot o wizycie Joe Bidena w Polsce: podkreśliłaby rangę Polski w regionie i Europie (Salon Polityczny Trójki/Program 3 PR)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 31.01.2022
Godzina emisji: 8.45

as/gs/kor

Polecane