Były ambasador RP w Czechach: wybór Petra Pavla to dobra wiadomość dla Polaków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Były ambasador RP w Czechach: wybór Petra Pavla to dobra wiadomość dla Polaków
Новообраний президент Чехії Петр Павел дає інтерв’ю після оголошення попередніх результатів президентських виборів, Чеська Республіка, 28 січня 2023 рокуFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Mirosław Jasiński powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że Czechy, wraz z nowym prezydentem, będą prowadziły politykę tożsamą z Polską. Były ambasador w Czechach ocenił także, że nasz kraj może być zadowolony z wyników wyborów prezydenckich u naszych południowych sąsiadów.

Czeska Agencja Informacyjna (CzTK) podała, że nowym czeskim prezydentem zostanie Petr Pavel. Po przeliczeniu głosów z ponad 85 proc. obwodów wyborczych były dowódca czeskiej armii i były szef Komitetu Wojskowego NATO otrzymał blisko 57 proc. głosów. Na byłego premiera Andreja Babisza, jednego z najbogatszych Czechów, zagłosowało 43 proc. wyborców.

Nowy prezydent Czech

Mirosław Jasiński powiedział, że Petr Pavel ma jasno sprecyzowany cel działania i będzie się go trzymał. – Nowy prezydent Czech jest proeuropejski i proprawicowy […] Jest wojskowym, generałem armii i był szefem komitetu wojskowego NATO. Jego wypowiedzi są odwoływaniem się do prezydentury Vaclava Havla – powiedział.

– Petr Pavel opowiada się po stronie wartości. Już po wyborze mówił, że będzie służył wszystkim, nawet tym, którzy na niego nie głosowali. Mówi otwarcie, że chce przywrócić moralny porządek i ład – dodał.

Gość Polskiego Radia podkreślił także, że nasi południowi sąsiedzi będą prowadzili politykę w tym samym kierunku co Polska. – Nie ma wątpliwości, że Czesi będą zachowywali jasne stanowisko wobec wojny na Ukrainie. Ich linia polityczna nie będzie odbiegać od linii polskiej. Dla nas wynik wyborów w Czechach to dobra wiadomość – powiedział.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

10:13
Mirosław Jasiński m.in. o nowym prezydencie Czech (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Mirosław Jasiński (były ambasador RP w Czechach)
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 18.10

dz

Polecane