Sztuczna inteligencja w medycynie. Lepsza diagnostyka, nowe leki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja w medycynie. Lepsza diagnostyka, nowe leki
Sztuczna inteligencja to dziś m.in. dodatkowe narzędzie diagnostyczne dla lekarzyFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

– Obserwujemy teraz duży rozwój sztucznej inteligencji w zastosowaniach medycznych. Myślę, że za kilka lat algorytmy sztucznej inteligencji będą takim samym narzędziem pracy lekarza jak dzisiaj stetoskop – prognozuje dr inż. Konrad Wojdan.

  • Co sprawia, że sztuczna inteligencja może być tak pomocna lekarzom?
  • Lepsza diagnostyka, nowe leki. Do czego wykorzystują AI służby ochrony zdrowia?
  • Sztuczna inteligencja w kolejnych dziedzinach naszego życia. Powinniśmy się bać?

Sztuczna inteligencja już dziś pomaga diagnozować, potrafi przeanalizować obrazy rentgenowskie, wnioskować o pewnych chorobach płuc, serca; potrafi także wykrywać raka, guzki. – Ona "widzi" pewne niuanse, które już mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. W zestawieniu z holistycznym spojrzeniem, jakie ma lekarz, stanowi to bardzo znaczące wsparcie procesu diagnostycznego, ale też proponowanych później terapii – wyjaśnia rozmówca Michała Żołądkowskiego. 

Zdaniem gościa "Trójki przed południem" nie powinniśmy na to patrzeć jak na rywalizację między sztuczną inteligencją a lekarzem o to, kto jej lepszy, ale raczej wsparcie czy też rozszerzenie możliwości lekarza. – To kolejne narzędzie, które pozwala mu bardziej trafnie stawiać diagnozy i proponować terapie – dodaje. 

Przeczytaj także:

Sztuczna inteligencja to jednak nie tylko diagnostyka, także praca nad nowymi lekami. – Ostatnio znalazła nowe antybiotyki, halicynę, na podstawie analizy dostępnych molekuł i uczenia się, jak oddziałują one na bakterie – mówi.  

Zagrożenie czy nadzieja?

Jak przekonuje gość Trójki, sztucznej inteligencji nie należy się bać. Jednocześnie, jak przyznaje, należy nadal obserwować z uwagą, jak rozwija się ta dziecina nauki. – Zajmuje się ona tworzeniem programów komputerowych, które przypominają, czy do tej pory przypominały, działanie inteligentnego człowieka – mówi dr inż. Konrad Wojdan.


Posłuchaj

7:56
Sztuczna inteligencja w medycynie, Dzięki niej mamy szansę być zdrowsi (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak przypomina, gdy  1997 roku komputer Deep Blue pokonał w szachy Garry'ego Kasparowa wszyscy byli pod wrażeniem dokonania maszyny. – Gdy teraz patrzymy na ten algorytm, to jest on wręcz prymitywny. Rozpatruje wiele możliwości, jakie mogą się zdarzyć w ruchach szachowych, ale nie ma w tym jakiejś wysublimowanej inteligencji – dodaje. 

AI w telefonie to codzienność

Rozmówca Michała Żołądkowskiego zwraca uwagę, że z jednej strony dużo mówmy o zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją, z drugiej jednak strony aplikacje w telefonie, które za jej pomocą rozpoznają twarze ludzi na zdjęciach, są już dla nas codziennością. – Nie robi to już na nas wrażenia – konstatuje.


Artificial intelligence in healthcare: opportunities and challenges | Navid Toosi Saidy | TEDxQUT/TEDx Talks

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: dr inż. Konrad Wojdan (Politechnika Warszawska)
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 11.41

gs/kor

Polecane