Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w Senacie. Morawska-Stanecka: zapewnimy konstytucyjność ustawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Plan jest taki, żeby ustawa o Sądzie Najwyższym zyskała w Senacie atrybut konstytucyjności, jakiego nie posiadała od początku - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Gabriela Morawska-Stanecka. Wicemarszałek Senatu podkreśliła, że nie ma pewności, czy PiS odrzuci wszystkie poprawki Senatu.

W poniedziałek o godz. 11. połączone senackie komisje: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza zajmą się nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym, której przyjęcie ma umożliwić odblokowanie środków z KPO. Senat prawdopodobnie zajmie się się nowelizacją we wtorek, 31 stycznia.

- Plan jest taki, żeby ustawa o Sądzie Najwyższym zyskała w Senacie atrybut konstytucyjności, jakiego nie posiadała od początku - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Gabriela Morawska-Stanecka. Wicemarszałek Senatu podkreśliła, że nie ma pewności, czy PiS odrzuci wszystkie poprawki Senatu.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o SN 13 stycznia. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" w celu odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Zgodnie z nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje również zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którym też miałby częściowo zajmować się NSA.

Posłuchaj

13:16
Rozmowa z wicemarszałek Senatu, Gabrielą Morawską-Stanecką (Program 3 Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu RP
Data emisji: 30.01.2022
Godzina emisji: 8.45

gs/kor

Polecane