1,5 procent podatku. Jak zmienia się nasze wsparcie dla OPP?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
1,5 procent podatku. Jak zmienia się nasze wsparcie dla OPP?
Podatnicy mogą podejrzeć deklarację złożoną elektronicznie, pobrać ją w postaci pliku xml i wydrukować w formacie pdf. Na wydruku będzie widoczny numer dokumentu (referencyjny).Foto: Shutterstock/Dragana Gordic

Rozliczając podatki za 2023 rok, będziemy mogli przekazać na organizację pożytku publicznego półtora procent. Jak to zrobić, gdzie znaleźć listę OPP, zawierającą organizacje pomagające potrzebującym?

Czym są OPP, na które możemy przekazać 1,5 procent naszego podatku? – To organizacje pozarządowe posiadające nadany przez Krajowy Rejestr Sądowy status organizacje pożytku publicznego. Trzeba rozróżnić organizacje pożytku publicznego od działalności pożytku publicznego, który prowadzą wszystkie organizacje, działające na mocy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – wyjaśnia Arkadiusz Jedynak, dyrektor Departamentu Poboru Podatków w ministerstwie finansów. 

Organizacje pożytku publicznego co roku są zobowiązane do publikacji sprawozdań ze swojej działalności, zarówno merytorycznych, jak i finansowych. Gromadzi je Narodowy Instytut Wolności. Dokumenty są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. 

Nie chodzi tylko o same finanse

Jak zwraca uwagę ekonomistka prof. Elżbieta Mączyńska, możliwość otrzymania procenta czy półtora procent naszych podatków jest dla OPP ważna nie tylko jako zastrzyk finansowy. – Ma to znaczenie społeczne. Chodzi o to, żeby podatnicy, czyli my wszyscy, którzy płacimy podatki, mieli większe poczucie sprawczości. Decydując o daniu procenta takiej czy innej organizacji, mogę wpisać tam nie tylko moje nazwisko, ale także cel, na który przeznaczam tę darowiznę. Pracuję społecznie na rzecz Polskiego Towarzystwa ekonomicznego, to jest także OPP i ze swojego PIT-u przekazuję jeden procent, wpisując, że jest to na wydawnictwa, biuletyn, konferencje – wyjaśnia gość "Klubu Trójki", zwracając uwagę, że mamy możliwość bardziej konkretnego pomagania organizacjom wybranym przez nas. 

Przeczytaj także:

Coraz więcej z nas wspiera OPP

Zmianę nastawienia Polaków do przekazywania procenta z podatku OPP pokazują dane. – Rozliczając się za rok 2004, po raz pierwszy mieliśmy taką możliwość. Skorzystało wówczas z tego niecałe 80 tys. podatników, którzy przekazali niecałe 10 mln złotych. W zeszłym roku na taki krok zdecydowało się blisko 16 mln osób, które przekazały w ponad 1 miliard 114 mln – wylicza Arkadiusz Jedynak

Przemysław Jaśkiewicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, zachęcał, abyśmy, decydując się na przekazanie procenta z naszego podatku na wybrane przez nas OPP, sprawdzali, czy dana organizacja rzeczywiście prowadzi deklarowaną przez siebie działalność. – Czy nie jest zaś swojego rodzaju jedynie pośrednikiem. Warto wspierać organizacje lokalne – zauważa gość Trójki. O tym, jak działają, można się przekonać, pytając znajomych czy sąsiadów.


Posłuchaj

49:49
Jak wybrać organizację OPP i przekazać jej jeden procent podatku (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Arkadiusz Jedynak (dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów) i Przemysław Jaśkiewicz (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) 
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 21.09

IAR/gs

Polecane