Meksyk. Niezwykłe bogactwo kultury i natury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Meksyk. Niezwykłe bogactwo kultury i natury
Turystów do Meksyku wciąż przyciągają pozostałości kultury Majów,Foto: Shutterstock/BLACKDAY

Isabel Balderas nie kryje, że dla niej jako Meksykanki największą dumą jest kultura, folklor i kuchnia tego kraju. – Podtrzymujemy wciąż nasze tradycje, których większość z nich pochodzi jeszcze z czasów przedkolumbijskich. Oczywiście obecne są też elementy innych kultur, w związku z kolonizacją kraju, ale wciąż dbamy o historyczne i kulturowe korzenie Meksyku – mówi rozmówczyni Anny Popek.

Jak przyznaje gość "Leniwego przedpołudnia" wielkim skarbem Meksyku jest także natura i jej różnorodność. – Mamy piękne góry, morze, dżungle, pustynie, są też wulkany – wylicza. Meksyk, to niezwykle ciekawy kraj, choć oczywiście zdarzają się też zjawiska niebezpieczne jak huragany czy trzęsienia ziemi. 

Raj dla turystów

Jednym z najbardziej zachwycających miejsc, jakie można podziwiać w tym kraju, są cenoty. – Według różnych badań meteoryt, który spadł na Ziemie, w wyniku czego wyginęły wszystkie dinozaury, spadł nad Jukatanem. To właśnie dzięki niemu powstały te jaskinie wodne, których w tym regionie jest bardzo dużo – opowiada Isabel Balderas. Cenotes, jak nazywają je Meksykanie to jaskinie znajdujące się pod ziemią, bardzo często mają one jednak okrągły otwór w sklepieniu, dzięki czemu wpada tam światło słoneczne. Niektóre mają wysokie ściany, inne zaś posiadają bardzo głębokie jeziora sięgające  nawet 90 metrów. 

Najczęściej czytane

Jak dodaje gość Anny Popek, cenoty znajdują się w regionie, gdzie rozwijała się kultura Majów. Dla nich miejsca te miały szczególny charakter. Odbywało się tam wiele ceremonii poświęconych bogom, tam także składano im ofiary. 

Posłuchaj

51:05
Wszystkie smaki i różnorodność kultur Meksyku (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ale cenoty pełniły nie tylko role sakralne, były także źródłem wody pitnej dla mieszkańców. –  Nawet jeśli są połączone z morzem, to woda w nich jest słodka – dodaje gość Trójki. 

TOP 5 cenot do nurkowania na Jukatanie - Meksyk (4K)/Szalone Walizki

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 29.01.2023
Godzina emisji: 11.06

gs

Polecane