Marzenie o własnym mieszkaniu. Jak je ziścić? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marzenie o własnym mieszkaniu. Jak je ziścić? [POSŁUCHAJ]
Program "Pierwsze Mieszkanie" zakłada, że oprocentowanie ma wynosi 2 procent, a przez 10 lat z budżetu państwa będzie bankom dopłacana różnica do odsetek rynkowych. Foto: Shutterstock/Josep Suria

Czy młodzi ludzie mają jeszcze szanse mieszkać na swoim? Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym nie jest dla nich sprzyjająca. Niektórzy są na granicy możliwości i teraz może jeszcze ich stać, ale z kolejnymi wzrostami stóp procentowych ich zdolności kredytowe maleją.

Nawet osoby, które kupiły mieszkania, znalazły się w takiej sytuacji, że obecnie przerasta ich dwa razy wyższa rata kredytu. Cześć z nich musiała zrezygnować z upragnionego lokalu. "Młodzi nie liczą na kredyt, liczą na cud" - takie komentarze pojawiają się w prasie.

– Teraz nie mam już złudzeń. Jeśli nic się nie zmieni, nigdy nie będę miała mieszkania – mówi Marta. Dziewczyna wynajmuje różne pokoje i mieszkania od kilkunastu lat, praktycznie od studiów i wejścia w dorosłość. Obecnie mieszka w Warszawie, ma też nieźle płatną pracę… I co z tego? Myśli o lokalu na własność włożyła na razie między bajki.

Posłuchaj

24:22
Czy własne mieszkanie musi pozostać marzeniem? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– U mnie gniew stopniowo przeszedł w smutek i poczucie beznadziei. Mogę się starać, rozwijać, robić karierę… a durne mieszkanie jest absolutnie poza moim zasięgiem. Do tego rodzice biadolą, że powinienem jak najszybciej przestać wynajmować i koniecznie iść na własne. Jak? Za co? – pyta Piotr. 

Jeśli nie kredyt, to co?

Obecnie młodzi mają trzy możliwości: wynajem mieszkania, zakup mieszkania na kredyt, albo to, co nie każdy bierze pod uwagę – uczestnictwo w programach budownictwa społecznego.

Jedną z takich inicjatyw jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Spółki SIM to spółki prawa handlowego realizujące budownictwo społeczne. Nie budują dla zysku, ale dla poprawy warunków mieszkaniowych osób wykluczonych z rynku nieruchomości. 

Przeczytaj także:

Obecnie coraz mniej młodych, pracujących osób może kupić mieszkanie, ponieważ nie mają zdolności kredytowej. W tej sytuacji kredyt zaciągany przez SIM zwalnia przyszłych najemców ze spełnienia tego nieosiągalnego warunku i umożliwia im realne myślenie o własnym mieszkaniu z umiarkowanym czynszem. W czynszu tym zawarta będzie też spłata kredytu. Tym samym po okresie jego spłaty (około 20-30 lat) możliwe będzie przejęcie mieszkania na własność. Mieszkania w SIM przeznaczone są w szczególności dla osób: które nie mają zdolności kredytowej, ale wciąż są w stanie regularnie płacić czynsz; osób, których dochody są zbyt wysokie, by mogły mieć przyznany lokal komunalny; osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.

Popularność programu

Do tego programu przystąpiło już przeszło 350 gmin w Polsce. Liczba chętnych stale rośnie i można oceniać, że może to być nawet co druga gmina w Polsce, czyli około 1-1,2 tys. gmin. W pierwszym półroczu 2023 roku zaplanowano powołanie kolejnych 10 spółek SIM. W październiku tego roku oddane zostaną mieszkania np. w Lęborku. W kilkudziesięciu miejscach rozpoczęto już budowę domów. Gminy są zainteresowane, ponieważ dla nich jest to szansa na przyciągnięcie do ich miejscowości m.in. pielęgniarek, lekarzy i ludzi, których tam brakuje. Ten projekt nie zakłada porażki i daje większe możliwości dla młodego pokolenia niż te wdrażane wcześniej. 

***

Tytuł reportażu: "Dajcie nam skrzydła"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 30.01.2023
Godzina emisji: 22.10

gs

Polecane