Międzynarodowy Dzień Zaangażowania Społecznego. Jak pomagają Amerykanie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzynarodowy Dzień Zaangażowania Społecznego. Jak pomagają Amerykanie?
Wśród amerykańskiego społeczeństwa dobrze widziane jest włączenie się w sprawy wspólnoty.Foto: Shutterstock

Wśród amerykańskiego społeczeństwa dobrze widziane jest włączenie się w sprawy wspólnoty. O różnych odcieniach zaangażowania społecznego w Trójce opowiedział Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia za oceanem.

 W rozmowie o zaangażowaniu społecznym jest jeden wspólny mianownik. To wolontariat. Zaangażowanie w Stanach jest bardzo duże. Widać to już w najmniejszych społecznościach. Rodzice angażują się w życie klubów sportowych, w których grają ich dzieci. Trenerzy bardzo często pracują za darmo. Dorośli zbierają i przygotowują smakołyki dla małych graczy po to, by mogły poznać panującą w społeczeństwie jedność i rodziny z danej okolicy – wyjaśniał w Trójkowej audycji "Bed and breakfast" Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych. 

Wolontariat i zaangażowanie charytatywne 

– W Ameryce jest wiele akcji charytatywnych. To są setki przykładów działalności dobroczynnej. Zalicza się do nich pomoc w szpitalach dziecięcych w czasie świątecznym. Amerykanie robią to i w ten sposób dziękują, że ich dzieci są zdrowe. Chcą pomóc tym, którzy nie mieli tyle szczęścia. Pracując jako wolontariusze, pokazują swoje społeczne zaangażowanie w sprawę – wyjaśniał korespondent zza oceanu.  Co więcej, poprzez wolontariat młodzi ludzie zdobywają swoje doświadczenie. We wspomnianym szpitalu, młodzież, która marzy o wykonywaniu zawodu lekarza i dostaniu się na studia medyczne, zdobywa pierwsze szlify. Później niejednokrotnie przydają się one na uniwersytecie czy podczas szukania pracy – zaznaczył w rozmowie.

Czytaj także:

Zaangażowanie bez względu na wiek 

Warto podkreślić również, że ludzie na emeryturze, właśnie w taki sposób, wolontaryjny, chcą spędzać swój czas. Przykładem jest pomoc dzieciom w przechodzeniu przez przejścia dla pieszych w okolicach szkół. Emeryci angażują się w naukę bezpieczeństwa i ze specjalnym znakiem pomagają uczniom. To wszystko jest przykładem wielkiego zaangażowania społecznego w Stanach Zjednoczonych – podsumował Jan Pachlowski.

Posłuchaj

8:53
Międzynarodowy Dzień Zaangażowania Społecznego. Jak pomagają Amerykanie? (Bed and breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Witold LazarRaf Uzar
Autor relacji: Jan Pachlowski
Data emisji: 28.01.2023
Godzina emisji: 6.41

zch/mg

Polecane