Warto zajrzeć do Sandomierza, aby poznać dawnej kartografii czar

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warto zajrzeć do Sandomierza, aby poznać dawnej kartografii czar
Oryginalna mapa Europy z 1811 rokuFoto: shutterstock/Elena Schweitzer

W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu na początku lutego zostanie otwarta nowa wystawa czasowa. "Imago Terrae Sandomiriensis – skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu" to niezwykła gratka dla wielbicieli starych map. 

  • Wystawa "Imago Terrae Sandomiriensis – skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu" zostanie otwarta na początku lutego.
  • Znaczna część archiwaliów znajdujących się w muzeum dotyczy miasta i dawnego województwa sandomierskiego.
  • Jednym z najciekawszych eksponatów będzie mapa z 1662 roku wykonana przez Johna Speeda, wybitnego kartografa królowej Elżbiety I.

Skarby sandomierskiej kartografii

– Pierwszą naszą propozycją wystawienniczą w tym roku jest "Imago Terrae Sandomiriensis – skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu". Na tej wystawie zaprezentujemy kilkanaście map ze zbiorów naszego muzeum oraz przyrządy kartograficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie – zapowiada Karolina Gara z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. – Nasze muzeum posiada bardzo bogatą kolekcję kartografii współczesnej i zabytkowych map. Najstarsza z nich pochodzi z 1662 roku i jest wykonana przez Johna Speeda, wybitnego kartografa królowej Elżbiety I. Mamy też mapy z XVIII wieku wykonane w czasie Sejmu Wielkiego – dodaje.

Przeczytaj także


Wielobarwne, zdobione unikaty

– Kartografia to jest sztuka. Jeśli myślimy o mapach współczesnych, to są zazwyczaj siatki ulic, pokazane konkretne miejsca i lokalizacje. Natomiast te mapy, które chcemy zaprezentować, są niezwykle barwne, pięknie wykonane – tłumaczy rozmówczyni Tomasza Żołądkowskiego. – Mamy też kilka unikalnych map, którymi nie może się pochwalić żadne inne muzeum. Są to np. dwie XIX-wieczne mapy, bogato zdobione, wielobarwne, przedstawiające wsie, które znajdują się niedaleko Sandomierza: Wysorowice i Zajeziorze. Właścicielem tych wsi był Onufry Popiel, syn Pawła Popiela, który jako poseł województwa sandomierskiego wielokrotnie uczestniczył w obradach sejmowych i był członkiem konfederacji Sejmu Wielkiego – wyjaśnia.


Posłuchaj

6:08
Wystawa starych map w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Karolina Gara (Muzeum Zamkowe w Sandomierzu)
Data emisji: 26.01.2023
Godzina emisji: 14.16

pr/kor

Polecane