Paweł Dobrowolski – mistrz perkusji z pedagogicznym zacięciem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paweł Dobrowolski – mistrz perkusji z pedagogicznym zacięciem
Paweł DobrowolskiFoto: Kuba Majerczyk

Muzyka to nie sport, nie warto w niej rywalizować, a reguły warto poznać po to, aby je potem móc łamać – takimi przemyśleniami podzielił się ze słuchaczami "Serdecznych dźwięków" perkusista Paweł Dobrowolski.

Paweł Dobrowolski to znakomity perkusista, który ma na koncie współpracę z mnóstwem znanych artystów, nie tylko z Polski. Na tej liście są takie nazwiska, jak Anna Maria Jopek, Krzysztof Ścierański, Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Nigel Kennedy czy Richard Bona. Mimo że nagrał ponad 60 albumów i grał w tak szacownych miejscach, jak Royal Albert Hall (Londyn), Olympia (Paryż) czy Blue Note (Tokio), nie uważa, aby porównywanie jego osiągnięć z dokonaniami innych muzyków miało sens.

– Bardzo unikałbym porównywania muzyki do sportu w kategoriach współzawodnictwa. Sport jest po to, żeby zwyciężył najlepszy, a muzyka jest sztuką abstrakcyjną. Tu absolutnie nie może być mowy o żadnej rywalizacji, jeżeli ktoś podchodzi w tej sposób do muzyki, to moim zdaniem wybrał złe zajęcie  – mówił gość "Serdecznych dźwięków".

W 2018 roku Dobrowolski uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest wykładowcą w klasie perkusji na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako nauczyciel uważa, że warto zdobywać muzyczne wykształcenie, jednak nie można do końca polegać na systemie edukacji. – Wiedza pozwala uniknąć wyważania pewnych drzwi, bo na pewno ktoś przed nami już to zrobił. Ale system szkolny potrafi niektórych ludzi zablokować albo skierować w taką stronę, że niekoniecznie chcą kontynuować ten rozwój muzyczny.

Rozmówca Mateusza Krautwursta porównał muzyczną edukację do nauki języka, która zaczyna się od pojedynczych liter i wyrazów, a może zakończyć się zdobyciem Nagrody Nobla. Aby jednak znaleźć swój własny artystyczny język, trzeba znać podstawy. – Reguły są po to, żeby je łamać. Jeżeli te reguły znasz, to potem musisz o nich zapomnieć, wywrócić wszystko na drugą stronę i próbować robić coś inaczej, po swojemu.


Posłuchaj

50:57
Paweł Dobrowolski – mistrz perkusji z pedagogicznym zacięciem (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

**

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 25.01.2023
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane