Fado i gorące, afrykańskie rytmy – Lura na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fado i gorące, afrykańskie rytmy – Lura na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]
Lura na scenie TrójkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Żywa, niezwykle taneczna i przepełniona klimatem Wysp Zielonego Przylądka – taka jest muzyka Lury. Artystka wystąpiła w Trójkowym studiu we wrześniu 2017 roku. W niedzielę wieczorem przypomnieliśmy ten żywiołowy występ.

Maria de Lurdes Pina Assunção, znana pod pseudonimem Lura, przyszła na świat w Lizbonie, ale oboje jej rodzice pochodzą z Wysp Zielonego Przylądka. Swój pierwszy album nagrała w wieku 21 lat – nosił on tytuł "Nha Vida" i miał premierę w 1996 roku. Z każdą kolejną płytą – do dziś ma ich w dorobku sześć – wokalistka zdobywała coraz więcej fanów w całej Europie. 

Życie wypełnione śpiewem

Już będąc znaną artystką, Lura postanowiła przeprowadzić się do Praia City, by zbliżyć się do muzycznych korzeni swoich przodków. Nawiązała kontakty z kapowerdyjskimi muzykami, którzy wzięli udział w nagraniu jej albumu "Herança" (2015). Niedługo po urodzeniu córki wokalistka powróciła do rodzinnej Lizbony, nie zerwała jednak ze sceną.


Posłuchaj

52:20
Fado i gorące, afrykańskie rytmy: koncert Lury (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W repertuarze Lury nie brakuje rzewnych pieśni fado, które artystka wykonuje z takim kunsztem, że bywa czasem porównywania do legendarnej "bosonogiej diwy" – Cesarii Evory. – Moja kariera jest nieustającą niespodzianką, od czasu, gdy jako nastolatka odkryłam swój głos, aż do dziś. Żyję z dnia na dzień, ale jednej rzeczy jestem pewna: będę śpiewać do ostatniego dnia życia – stwierdziła kiedyś wokalistka.

Lura - Sabi Di Más (Official Video)/Lura Official

kc 


Polecane