Andrzej "Dudi" Dudziński – wychylał się, był inny, reagował jak człowiek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej "Dudi" Dudziński – wychylał się, był inny, reagował jak człowiek
Andrzej Dudi Dudziński i Baszka Marcinik w TrójceFoto: PR/Wojciech Dorosz

Wszechstronny artysta, wybitny rysownik i komentator absurdów PRL-u – w tym wydaniu "Trójki pod księżycem" wspominaliśmy postać zmarłego niedawno Andrzeja Dudzińskiego.

Zmarły 17 stycznia Andrzej "Dudi" Dudziński był artystą wszechstronnym: malarzem, rysownikiem, grafikiem, satyrykiem, scenografem, współautorem zabawnych książek, między innymi "Księgi zdziwień" z Jonaszem Koftą. Spośród stworzonych przez niego postaci najbardziej popularny był ptak Dudi, uważany za alter ego artysty. W latach 70. na łamach czasopisma "Szpilki" komentował on rzeczywistość PRL-u.

Kolorowy ptak

– Jego fenomen polegał na tym, że w tym realnym, socjalistycznym świecie, gdzie wszystko było pod linijkę i nie można było się wychylić, ptak Dudi się wychylał, był inny i reagował tak, jak by zareagował normalny człowiek, gdyby przyjechał do tego świata z zewnątrz i zobaczył te wszystkie absurdy – mówił w "Trójce pod księżycem" Wojciech Fułek.

O współpracy z Andrzejem Dudzińskim opowiadał Bogusław Deptuła, kurator jubileuszowej wystawy prac artysty, "50 na 50". – On, zapewne, jak każdy artysta, miał takie przeświadczenie, że wie doskonale, co w jego sztuce jest dobre, a co niedobre, co zasługuje na szczególne upamiętnienie, a co można pominąć. Ale niczego nie cenzurował. Wspólnie oglądaliśmy archiwum, które było dostępne w jego pracowni.

Na bezludną wyspę z Vanem Morrisonem

W audycji pojawiły się także fragmenty archiwalnych wywiadów Dudzińskiego dla Polskiego Radia. W jednym z nich artysta wyznał, jaka płyta wywoływała u niego szczególne emocje. – Na bezludną wyspę zabrałbym "Astral Weeks" Vana Morrisona. Ten album z 1968 roku, który po raz pierwszy usłyszeliśmy w Londynie, do dzisiaj nie stracił dla nas swojej magicznej mocy. Tyle szczegółów z naszych wspomnień na stałe wpisało się do tych piosenek, że nie ma niczego innego, co w równym stopniu kojarzyłoby się nam z tamtym okresem.

Sopocianin na Myśliwieckiej

Andrzej Dudziński urodził się w Sopocie w 1945 roku. Był synem architekta, który między innymi odbudowywał zrujnowany Gdańsk. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz na PWSSP w Gdańsku. Studia ukończył jednak w Warszawie na Wydziale Grafiki ASP w pracowni Henryka Tomaszewskiego. W 1977 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku, a wcześniej w Londynie, jego prace publikowane były w najsłynniejszych pismach. Do Polski powracał po 1989 roku, przeprowadziwszy się w końcu do Warszawy. W 2001 roku został Honorowym Obywatelem Sopotu.

Od 1995 roku bywał wielokrotnie w Programie 3. Namalował między innymi "Panoramę Myśliwiecką" oraz stworzył Trójkowy Znak Jakości. My bywaliśmy na większości jego wystaw. Ostatniej, jubileuszowej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, towarzyszyło nasze ostatnie trójkowe spotkanie w grudniu 2019 roku. Wraz z Magdą Dygat-Dudzińską czytali u nas wspólną książkę "Mały alfabet" (2009).


Posłuchaj

1:54:18
Dudi – wspomnienie o Andrzeju Dudzińskim (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 27.01.2022
Godzina emisji: 0.05

kc/kor

Polecane