Jak wygląda wsparcie militarne walczącej Ukrainy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wygląda wsparcie militarne walczącej Ukrainy?
Stany Zjednoczone zdecydowały się przekazać Ukrainie 31 czołgów M1 AbramsFoto: Shutterstock/StockPhotosLV

Ostanie dni i godziny przynoszą nowe, ważne informacje w sprawie wsparcia militarnego dla walczącej Ukrainy. Blisko rok po barbarzyńskiej inwazji Rosji prezydent USA Joe Biden poinformował o kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy i oficjalnie ogłosił przekazanie 31 czołgów M1 Abrams.

Rzecznik rządu Piotr Mueller, pytany o nowe polskie deklaracje dotyczące broni dla Ukrainy, powiedział, że nasz kraj jest liderem pomocy dla tego kraju, pod względem obronnymi i humanitarnym.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie w kanadyjskiej telewizji CTV News poinformował, że Polska jest gotowa wysłać na Ukrainę 60 swoich zmodernizowanych czołgów, 30 z nich to PT-91, a ponadto 14 czołgów Leopard 2.
Jak mówił rzecznik rządu, pomoc udzielana Ukrainie przez nasz kraj od początku wojny, jest jedną z najszerszych na świecie, porównywalną do pomocy kierowanej ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. "Te kolejne nasze deklaracje uzupełniają tą bardzo szeroką, szczodrą pomoc, jaka jest kierowana do Ukrainy. Stale przekazujemy jakieś części uzbrojenia, czego nie komunikujemy też na co dzień. Czołgi są oczywiście takim elementem, które skupiają uwagę medialną, ale mogę tylko powiedzieć i zapewnić, że my takiej pomocy udzielamy regularnie w pozostałym zakresie" - dodał Piotr Muller.

Dalsze wsparcie

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił dzisiaj Wołodymyra Zełenskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych o dalszym wsparciu. "To nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy. Nasze wsparcie może zakończyć tylko jedna rzecz: zwycięstwo" - napisał premier na Twitterze,

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdecydował się wysłać czołgi Leopard 2 i zezwolić na to innym krajom posiadającym je na wyposażeniu swoich armii. Na podobne kroki decydują się przywódcy kolejnych krajów UE. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o tym, jak w tej chwili wygląda sytuacja na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej i czy takie decyzje mogą być znaczącym i decydującym zwrotem w historii tego konfliktu.


Posłuchaj

49:41
Jak wygląda wsparcie militarne walczącej Ukrainy? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Rafał Tomański
Goście: generał Waldemar Skrzypczak (generał broni SZ RP w rezerwie, komentator, oficer dyplomowany wojsk pancernych), profesor Piotr Grochmalski (dziennikarz, korespondent wojenny, politolog)
Data emisji: 26.01.2023
Godzina emisji: 21.11

zch/IAR


Polecane