Etta James i Alicia Keys – sztafeta pokoleń na muzycznym Olimpie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Etta James i Alicia Keys – sztafeta pokoleń na muzycznym Olimpie
Alicia Keys i Bonnie Raitt na ceremonii Grammy 2012Foto: Mario Anzuoni / Reuters / Forum

25 stycznia to ważna data w historii muzyki soul. Tego dnia – w odstępie 43 lat – na świat przyszły dwie legendy tego gatunku: Etta James i Alicia Keys.

Miss Peaches, jak nazywano pieszczotliwie Ettę James, nie miała łatwego startu w życiu. Jej matka była prostytutką i urodziła ją, mając zaledwie 14 lat. Ojca Etta nigdy nie poznała. Karierę wokalną rozpoczęła od śpiewania w kościelnym chórze w Los Angeles, a na szersze wody wypłynęła w wieku 15 lat, gdy wypatrzył ją znany muzyk Johnny Otis.

Nieprzeciętny wokalny talent przysporzył jej rzesze fanów, a sposób śpiewania uczynił z niej ikonę muzyki soul. Do największych przebojów w jej dorobku należą takie utwory, jak "The Wallflower", "At Last", "Tell Mama", "Something's Got a Hold on Me" czy "I'd Rather Go Blind".

Niestety, artystycznym zdolnościom Etty towarzyszyła nieodparta skłonność do używek. Przez lata była uzależniona od heroiny, a pod koniec życia także od środków przeciwbólowych. W 2011 roku zdiagnozowano u niej białaczkę. Zmarła 20 stycznia 2012 roku, na cztery dni przed 74. urodzinami. Pochowano ją na cmentarzu w Inglewood, nieopodal jej rodzinnego Los Angeles, a na jej pogrzebie zaśpiewali Stevie Wonder i Christina Aguilera.

Godna następczyni legendy

Dokładnie w dniu 43. urodzin Etty James w Nowym Jorku na świat przyszła Alicia Augello Cook, którą świat miał poznać jako Alicię Keys. Można śmiało stwierdzić, że nie tylko poszła ona w ślady swej wielkiej poprzedniczki, ale nawet przewyższyła ją scenicznymi osiągnięciami.

Z ponad 90 milionami sprzedanych płyt i 15 nagrodami Grammy 42-letnia wokalistka należy do ścisłej czołówki największych postaci muzyki popularnej XXI wieku. O tym, że rodzi się wielka gwiazda, przekonaliśmy się już w 2002 roku, gdy Alicia zgarnęła pięć statuetek Grammy za debiutancki album "Songs in A Minor" i pochodzący z niego hit "Fallin'". Potem nagrała jeszcze m.in. piosenkę do filmu o Jamesie Bondzie, "Another Way to Die" (w duecie z Jackiem White'em) oraz całe mnóstwo innych przebojów, na czele z "No One", "Girl on Fire" oraz "My Boo" (z Usherem).

Podczas gali rozdania nagród Grammy w lutym 2012 roku Alicia Keys złożyła muzyczny hołd zmarłej kilka tygodni wcześniej Etcie James, śpiewając wspólnie z Bonnie Raitt utwór "A Sunday Kind of Love", nagrany przez legendę muzyki soul w 1960 roku.

W audycji "Trójka do trzeciej" Ettę James wspominali Tomasz Miara i jego gość, producent muzyczny Andrzej Jaworski.


Posłuchaj

7:05
Legendy muzyki soul (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara 
Gość: Andrzej Jaworski (producent muzyczny)
Data emisji: 25.01.2023
Godzina emisji: 14.24

kc/kor

 


Polecane