"Supermoce" Ukraińców w filmie Seana Penna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Supermoce" Ukraińców w filmie Seana Penna
Wołodymyr Zełenski i Sean Penn w KijowieFoto: PAP/Newscom

Za niecały miesiąc, podczas Berlinale, premierę będzie miał dokumentalny film "Superpower". Jego bohaterem jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a twórcami są Sean Penn i Aaron Kaufman. Zdjęcia nakręcono tuż przed wojną i na początku rosyjskiej inwazji.

Sean Penn po raz pierwszy spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim dzień przed rosyjską napaścią, która nastąpiła 24 lutego. Hollywoodzki gwiazdor był na Ukrainie także przez pierwsze dni wojny. – To, co widziałem, było przerażające. Dzieci, które straciły ochotę na zabawę, których życie nagle zmieniło sens. Było to przytłaczające. Sytuacja była trudna również dla mnie samego, bo zdałem sobie sprawę, że mogę wszystko stracić – opowiadał aktor i reżyser w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji MSNBC.

Penn znalazł się w konwoju uchodźców, który po wybuchu wojny ruszył w stronę polskiej granicy. Nakręcone wówczas ujęcia mają się pojawić w filmie "Superpower". Amerykanin wrócił do Kijowa pod koniec roku. Przywiózł ze sobą statuetkę Oscara, którą wypożyczył Zełenskiemu do czasu wygrania przez Ukrainę wojny z Rosją.  

Dramat Ukrainy zainspiruje filmowców?

Film duetu Penn / Kaufman nie jest pierwszym dziełem światowej kinematografii, poświęconym tematyce ukraińskiej wojny. W ubiegłym roku w internecie pojawił się dokument "Ukraina: życie pod ostrzałem", opowiadający historię strażaka oraz dwóch sanitariuszy, którzy pracują w rejonie działań wojennych. W roli narratorki wystąpiła australijska aktorka Kate Blanchett.

Nakręcenia filmu o rosyjskiej agresji nie wyklucza także jej rodak Baz Luhrmann. – Myślę, że to dobry pomysł, tylko trzeba znaleźć na to sposób. Wzięcie smartfona i nagranie nim relacji niczego nie zmieni. Ten problem trzeba ludziom bardziej uświadomić, bo często nie wiedzą o nim – mówił reżyser w wywiadzie dla Trójki, udzielonym podczas festiwalu Camerimage 2022.

Zdaniem Artura Cichmińskiego temat Ukrainy będzie się pojawiał w kinie coraz częściej. – Ta wojna będzie oddziaływać, w taki czy inny sposób. To tylko kwestia czasu, kiedy kino europejskie czy amerykańskie zdecyduje się podjąć tę tematykę. Jeżeli konflikt będzie trwał, będą to bardzo wyważone tony, a jeżeli on się szczęśliwie skończy, to pewnie te historie będą miały inny charakter – uważa krytyk filmowy.


Posłuchaj

3:40
"Supermoce" Ukraińców w filmie Seana Penna (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara 
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 25.01.2023
Godzina emisji: 12.19

kc


Polecane