Gospodarowanie odpadami… w przestrzeni kosmicznej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gospodarowanie odpadami… w przestrzeni kosmicznej
Śmieci z kosmosu mogą być także zagrożeniem na ZiemiFoto: shutterstock/Johan

Niedziałające satelity, zużyte elementy rakiet i fragmenty uszkodzonego sprzętu czy narzędzi. Śmieci kosmiczne unoszą się na orbicie, odkąd człowiek rozpoczął ekspansję w przestrzeń pozaziemską. W jaki sposób gospodaruje się tymi niecodziennymi odpadami? Jak zapobiec zanieczyszczaniu kosmosu?  

– Przez długie lata popularnością cieszyło się rozwiązanie polegające na przesuwaniu niepotrzebnych urządzeń, chociażby satelitów, na orbitę śmieciową, a stamtąd do atmosfery, w której miały spłonąć, czyli ulec samozniszczeniu. Niestety proces ten nie wyglądał tak utopijnie. Odpady krążące po orbitach stwarzają duże zagrożenie. Problematyczne jest także rozwiązanie polegające na dopuszczeniu do ich zniszczenia – mówiła w "Trójce przed południem" dr Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. 

Gospodarowanie kosmicznymi odpadami

– W tym miejscu powinniśmy zadać sobie pytanie, czy krążące w przestrzeni urządzenia są to dla nas śmieciami, czy odpadami. Wiele z nich zbudowanych zostało z różnego rodzaju surowców. Coraz więcej mówi się o wprowadzeniu ich do procesu recyklingu lub zmianie zastosowania. W mojej opinii zdecydowanie powinniśmy więc traktować pozostawione na orbicie przedmioty jako zasób  podkreśliła gość Programu 3 Polskiego Radia. 

Jak pozbyć się śmieci? 

Europejska Agencja Kosmiczna szacuje, że na naszej orbicie może znajdować się 30 tys. kosmicznych śmieci. Jak mówią eksperci, jest kilka głównych źródeł powstawania tego typu odpadów. Śmieci pozostałe w kosmosie w wyniku prowadzonych misji są zabierane przez astronautów na Ziemię. Czasem też zrzuca się je w specjalnych paczkach. Dzieje się tak m.in. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Największa paczka śmieci w historii została wyrzucona w marcu 2021 roku. Na specjalnej palecie znalazły się niemal trzy tony odpadów.

Posłuchaj

7:40
Gospodarowania odpadami… w przestrzeni kosmicznej (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr Weronika Urbańska (Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej)
Data emisji: 24.01.2023
Godziny emisji: 11.44

zch/kor

Polecane