Korupcja w Parlamencie Europejskim – przyczyny i skutki afery

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Korupcja w Parlamencie Europejskim – przyczyny i skutki afery
Adwokat Evy Kaili podczas rozprawy w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Afera korupcyjna, jaka wybuchła w Parlamencie Europejskim, może podkopać zaufanie ludzi do europejskich instytucji. Cała sprawa nie jest jednak "wypadkiem przy pracy", ale efektem mało przejrzystych zasad działania tych instytucji – takie tezy padły w dyskusji w tym wydaniu "Klubu Trójki".

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim wybuchła w grudniu, kiedy belgijskie służby aresztowały ówczesną wiceprzewodniczącą PE Evę Kaili. Grecka socjalistka jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Nie jest ona jedyną negatywną bohaterką afery. W sprawę zamieszany jest również jej partner Francesco Giorgi, zatrzymani zostali także m.in. doradca ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Andrea Cozzolino oraz były włoski europoseł Pier Antonio Panzeri.

Podczas dyskusji w "Klubie Trójki" jego goście zauważyli, że afera korupcyjna w PE może zmienić postrzeganie instytucji europejskich przez Polaków. – Rzeczą charakterystyczną dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej jest to, że generalnie ludzie mają większe zaufanie do instytucji zewnętrznych, zwłaszcza unijnych, niż do własnego państwa. Jest to związane oczywiście z postawą "biednego krewnego", któremu wydaje się, że gdzieś indziej ludzie są inni, polityka opiera się na innych założeniach, wszystko jest lepsze, nie można tego krytykować, to jest ucieleśnienie rozumu i dobra – mówił prof. Zdzisław Krasnodębski.

Drugi rozmówca Magdaleny Drohomireckiej zwrócił uwagę na korupcjogenne mechanizmy działania instytucji europejskich i na rolę, jaką odgrywa lobbing różnych grup interesów. – Decyzje podejmowane są w kontekście rywalizacji tych grup, a potem ewentualnie jest to "klepane" przez mechanizmy demokratyczne, których zresztą w instytucjach europejskich jest bardzo mało. Na przykład decyzje Komisji Europejskiej zapadają za zamkniętymi drzwiami. My nie mamy pojęcia o dyskusji, jaka się odbywa, o tym, kto z komisarzy zajął jakie stanowisko – mówił polityk i przedsiębiorca Jarosław Guzy.


Posłuchaj

49:36
Korupcja w Parlamencie Europejskim – przyczyny i skutki afery (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Zdzisław Krasnodębski (socjolog, filozof społeczny, publicysta, poseł do Parlamentu Europejskiego), Jarosław Guzy (działacz NZS, polityk, przedsiębiorca)
Data emisji: 23.01.2023
Godzina emisji: 21.09

kc

Polecane