Elektrownie wiatrowe – kiedy i jak zmienią nasze życie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Elektrownie wiatrowe – kiedy i jak zmienią nasze życie?
Elektrownie wiatrowe są obecnie najbardziej opłacalnym i efektywnym odnawialnym źródłem energii?Foto: Shutterstock/liyuhan

Czy energia pochodząca z wiatru pomoże znacząco obniżyć nasze rachunki za prąd? Jest taka szansa, ale dopiero za kilka lat i po spełnieniu odpowiednich warunków.

Po niedawnej zmianie przepisów elektrownie wiatrowe będą mogły powstawać już w odległości 500 metrów od zabudowań mieszkalnych. Mimo że ta nowelizacja prawa ma wielu przeciwników, badania pokazują, że działanie turbin i wiatraków nie powinno wpłynąć na komfort życia mieszkańców. Co ważne, nowe przepisy sprawią, że w Polsce będzie można produkować znacznie więcej energii elektrycznej z wiatru. – Szacujemy, że do 2025 roku to mogą być nawet 3 gigawaty dodatkowej energii, a w perspektywie do 2040 roku jesteśmy w stanie potroić moce w naszym kraju – mówiła w Trójce Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.  

Elektrownie wiatrowe są obecnie najbardziej opłacalnym i efektywnym odnawialnym źródłem energii. A na dodatek – jak stwierdził Wojciech Cetnarski – "Polska jest krajem o bardzo dużym potencjale, jeżeli chodzi o możliwość instalacji elektrowni wiatrowych, pod względem warunków naturalnych porównywalnym do takiego państwa jak Niemcy". Gość "Trójki przed południem" zwrócił też uwagę na szybki postęp w dziedzinie konstruowania tego typu urządzeń. – Turbiny wiatrowe są w ścisłej czołówce nowoczesnych technologii – mówił wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Musimy mieć lepszą sieć

Wąskim gardłem w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce może się okazać przestarzała sieć energetyczna. – To bardzo mocno będzie wpływało na możliwości podłączenia nowych mocy i realizacji różnego typu inwestycji – ocenił w Trójce Jacek Markowski, prezes Centrum Rozwoju Energetyki.

Nowe elektrownie nie powstaną jednak z dnia na dzień, więc jest czas na wybudowanie nowych przyłączy i bardziej wydajnej sieci. Warto to zrobić, bo w grę wchodzi znaczne obniżenie rachunków za prąd. Mamy szansę odczuć to za trzy lata – w 2026 roku ma zostać oddana do użytku pierwsza morska farma wiatrowa na polskim Bałtyku.


Posłuchaj

3:50
Elektrownie wiatrowe – kiedy i jak zmienią nasze życie? (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 23.01.2023
Godzina emisji: 11.26

kc

Polecane