Działacze opozycyjni na Białorusi. Reportaż "Furia Łukaszenika" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Działacze opozycyjni na Białorusi. Reportaż "Furia Łukaszenika" [POSŁUCHAJ]
Mieszkańcy Mińska podczas akcji protestacyjnej po zamknięciu lokali wyborczych podczas wyborów prezydenckich w Mińsku na Białorusi.Foto: PAP/Anna Ivanova

Bohaterami reportażu Macieja Jastrzębskiego pt. "Furia Łukaszenika" są działacze organizacji opozycyjnych i polska mniejszość mieszkająca na Białorusi. Zapraszamy do jego wysłuchania. 

Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka 27 lipca 1990 roku uchwaliła Deklarację Niepodległości, dając sygnał, że chce się wyrwać spod wpływu Moskwy i zamierza funkcjonować jako kraj wolnych ludzi, przestrzegających zasad demokracji.

Marzenie o wolności

Marzenia ludzi spełniły się, gdy w grudniu 1991 roku upadł Związek Radziecki. Jednak okres budowy demokratycznego państwa trwał zaledwie trzy lata. Po wybraniu na prezydenta Aleksandra Łukaszenki w 1994 roku Białoruś znowu zaczęła pogrążać się w mroku sowietyzacji. Reportaż "Furia Łukaszenika" opowiada o ludziach, którzy nigdy nie zrezygnowali z marzeń o wolności, suwerenności i demokracji. Wśród bohaterów przeciwstawiających się tyranii byli i są również przedstawiciele polskiej mniejszości.

Zniszczyć elity

W ciągu 29 lat rządów Aleksander Łukaszenka starał się zniszczyć białoruskie elity intelektualne, wyrugować pamięć o polskiej historii tej ziemi i wspólnych polsko-białoruskich bohaterach. Po sfałszowanych w 2020 roku wyborach prezydenckich tysiące Białorusinów wyszło na ulice. Ich protest został krwawo stłumiony, a po prawie trzech latach od tamtych wydarzeń rozpoczęły się procesy przywódców białoruskiej opozycji, obrońców praw człowieka i niezależnych dziennikarzy, w tym działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Jednocześnie reżim podjął próbę zniszczenia miejsc pamięci i pomników polskich bohaterów.

Posłuchaj

31:40
Działacze opozycyjni na Białorusi. Reportaż "Furia Łukaszenika" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Furia Łukaszenika"
Autor reportażu: Maciej Jastrzębski 
Data emisji: 24.01.2023
Godzina emisji: 22.12

mj/zch

***

Do wysłuchania reportażu Macieja Jastrzębskiego pt. "Furia Łukaszenika" zapraszamy we wtorek (24 stycznia) o godz. 22.10. 

Polecane