Działacze opozycyjni na Białorusi. Reportaż "Furia Łukaszenika" [POSŁUCHAJ]
2023-01-25, 07:01 | aktualizacja 2023-01-25, 09:01
Bohaterami reportażu Macieja Jastrzębskiego pt. "Furia Łukaszenika" są działacze organizacji opozycyjnych i polska mniejszość mieszkająca na Białorusi. Zapraszamy do jego wysłuchania.
Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka 27 lipca 1990 roku uchwaliła Deklarację Niepodległości, dając sygnał, że chce się wyrwać spod wpływu Moskwy i zamierza funkcjonować jako kraj wolnych ludzi, przestrzegających zasad demokracji.
Marzenie o wolności
Marzenia ludzi spełniły się, gdy w grudniu 1991 roku upadł Związek Radziecki. Jednak okres budowy demokratycznego państwa trwał zaledwie trzy lata. Po wybraniu na prezydenta Aleksandra Łukaszenki w 1994 roku Białoruś znowu zaczęła pogrążać się w mroku sowietyzacji. Reportaż "Furia Łukaszenika" opowiada o ludziach, którzy nigdy nie zrezygnowali z marzeń o wolności, suwerenności i demokracji. Wśród bohaterów przeciwstawiających się tyranii byli i są również przedstawiciele polskiej mniejszości.
Zniszczyć elity
W ciągu 29 lat rządów Aleksander Łukaszenka starał się zniszczyć białoruskie elity intelektualne, wyrugować pamięć o polskiej historii tej ziemi i wspólnych polsko-białoruskich bohaterach. Po sfałszowanych w 2020 roku wyborach prezydenckich tysiące Białorusinów wyszło na ulice. Ich protest został krwawo stłumiony, a po prawie trzech latach od tamtych wydarzeń rozpoczęły się procesy przywódców białoruskiej opozycji, obrońców praw człowieka i niezależnych dziennikarzy, w tym działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Jednocześnie reżim podjął próbę zniszczenia miejsc pamięci i pomników polskich bohaterów.
Posłuchaj
***
Tytuł reportażu: "Furia Łukaszenika"
Autor reportażu: Maciej Jastrzębski
Data emisji: 24.01.2023
Godzina emisji: 22.12
mj/zch